Dni oddychu od školských povinností sa nezadržateľne približujú. Čo tak prežiť ich aktívne, kultúrne a kreatívne?

Jarné prázdniny pre deti z Banskobystrického kraja sú onedlho tu. Ak ešte stále neviete, kde by vaše ratolesti mohli stráviť príjemné a tvorivé dni plné zábavy, máme pre vás zopár tipov. Deti môžu prežiť prázdninové dni v Bábkovom divadle na Rázcestí, v ateliéri OZ Tvorivé Slovensko alebo v Stredoslovenskom múzeu.

Bábkové divadlo na Rázcestí

Pondelok 27. február – 15.00 h

O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu

Protiklamárska rozprávka o zamrznutých ušiach, zlom škriatkovi a dobrých palacinkách. Rozprávka od autora Jakoba Streita je vhodná pre deti od štyroch rokov.

Utorok 28. február – 15.00 h

Minikurz animácie

Či sa dá vdýchnuť duša alebo oživiť niečo neživé, si môžu prísť vyskúšať malí návštevníci priamo do divadla. V minikurze animácie sa presvedčia, že sa dá oživiť takmer všetko na svete a zoznámia sa aj so základnými typmi bábok. Minikurz je vhodný pre deti už od troch rokov.

Streda 1. marec – 15.00 h

Putovné uško

Pre deti s rôznymi uškami, s tými nepočujúcimi aj počujúcimi, si bábkový ateliér prichystal jedinečný program. Aký? Program s hovoreným slovom a súčasne v posunkovom jazyku o vodení bábok, rozprávkach a o hre. Každý hravý tvor, ktorý má viac ako päť rokov, je srdečne vítaný. Príďte spojiť dva svety. Otvorte okno do ticha, hry a divadla.

A ešte niečo… Po predstavení deti čaká stretnutie s japonskými rozprávkami a divadelnou Medúzkou. Sprievodkyňou programu bude režisérka Zoja Mikotová.

Štvrtok 2. marec – 15.00 h

Dobrú chuť, Vlk!

Niekedy sa v rozprávkach stávajú celkom nezvyčajné veci. Čo sa však musí prihodiť, aby sa z vlka stal vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? To sa už dozviete v hre o výnimočnom priateľstve, kde sa stretnete s humorom, ale aj s nonsensom. Predstavenie Marty Grušniowskej o uhundranom starom vlkovi, ktorý sa ujme výchovy malého zajačika, je vhodné pre deti od troch rokov.

A opäť čosi navyše… Po skončení predstavenia si môžu deti vytvoriť papierové skladačky v Tvorivých dielňach s orgiami pod vedením Kataríny Mažáryovej, s krátkym úvodom o tejto zvláštnej japonskej tradícii v podaní režisérky Zoji Mikotovej.

Piatok 3. marec – 15.00 h

Dve rozprávky na brušku

Režisérka Bela Schenková spracovala na motívy českých ľudových rozprávok K. J. Erbena klasickú rozprávku v tradično-netradičnom prevedení. Na záver výnimočných dní v Bábkovom divadle na Rázcestí si nenechajte ujsť toto skvelé predstavenie vhodné pre deti už od troch rokov.

Bližšie informácie o rezervácii a predaji vstupeniek na jarný prázdninový program nájdete tu.

Ateliér OZ Tvorivé Slovensko

Voľné prázdninové dni môžu školáci stráviť veľmi tvorivo. OZ Tvorivé Slovensko pripravilo Jarné tvorivé prázdniny v termíne od 27. februára do 3. marca každý deň v čase od 8.00 do 16.00 h. Vaše deti budú v malom bezpečnom kolektíve, kde bude pre ne pripravený materiál na tvorenie, obed aj pitný režim.

Pre bližšie informácie kontaktujte pani Fialovú, telefonický kontakt: 0903 905 900

Stredoslovenské múzeum

Utorky 28. február a 7. marec – 14.00 h

Prázdniny v múzeu – Matejov dom – Šiel tovariš svetom

Z malých školákov sa môžu stať pátrači. V Matejovom dome je možné všetko. Aj pátranie po známych i takmer zabudnutých remeslách. Deti sa vydajú po stopách krajčírov, pramárov, či medovnikárov. A tie šikovnejšie si samé vyrazia aj mincu. Podujatie pre rodiny s deťmi je vhodné o šiestich rokov.

Stredy 1. a 8. marca – 14.00 h

Prázdniny v múzeu – Thurzov dom – Príbehy medeného mesta

Voľný prázdninový čas môžete s deťmi stráviť efektívne. Niečo zaujímavé zažiť a niečo nové sa naučiť. Malí zvedavci si tak prídu na svoje, keď budú odhaľovať históriu svojho kraja, spoznávať banícke zvyky, ale aj remeslá, ktoré s baníctvom súviseli. Program je vhodný pre deti od šestich rokov.

Štvrtky 2. a 9. marca – 14.00 h

Prázdniny v múzeu – Tihányiovský kaštieľ – Eko projekt rastlinka

V tvorivej dielni sa môžu malí poľnohospodári priučiť, ako si vlastnoručne zasadiť kôpor, hrach alebo nevädzu. Oživia a zazelenajú tak svoj domov aj planétu.

Bližšie informácie nájdete na webe múzea.