Na jar si ešte musíme počkať, no jarné prázdniny sú už tu! Deťom z Banskobystrického kraja sa začínajú už tento víkend a možností, ako si ich užiť, je dosť.

Oficiálny začiatok jarných prázdnin je pondelok 19. februára, no ako sa hovorí, aj víkend sa ráta. A tak deti a, samozrejme, aj ich rodičia, môžu prázdninovať od soboty 17. februára do nedele 25. februára. Niekoľko tipov, ako zaujímavo, tvorivo aj pohybovo využiť voľné dni, ponúkame aj my a… mobily či počítače môžete pri týchto aktivitách pokojne nechať oddychovať.

Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY

Presne taká, rozprávková, bude sobota 17. februára. Už o 13.00 h sa začína putovanie Z rozprávky do rozprávky venované 190. výročiu narodenia Pavla Dobšinského. V Bábkovom divadle na rázcestí, v Literárnom a hudobnom múzeu a v Radnici na Námestí SNP sú pre malých aj veľkých záujemcov pripravené bezplatné prehliadky  so zaujímavým historickým výkladom a interaktívnym vystúpením.

Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu oživí rozprávkový svet

KRÁLICKÝ KARNEVAL

Bohatý program pre deti aj dospelých a dobrú zábavu sľubuje Králický karneval, ktorý sa uskutoční v sobotu 17. februára v Kolibe SKI na Králikoch. Masky sú, samozrejme, vítané a tá najlepšia bude ocenená! Karneval sa začína o 17.00 h.

JANKO HRAŠKO, KÚZLO AJ BALERÍNA

Tradičné rozprávkové soboty v sídliskovom Divadle pod balkónom potešia malých divákov a diváčky rozprávkou Janko Hraško – v sobotu 17. februára o 17.00 h a klauniádou Haló, Kúzlo a Balerína – v sobotu 24.  februára o 17.00 h.

DO KINA PRICHÁDZA PRAČLOVEK

Volá sa Dug a je to typický neohrozený hrdina žijúci v pomerne pokojne prebiehajúcej dobe kamennej. A teraz spolu so svojím štvornohým priateľom musí zachrániť svoj kmeň a milovaný domov pred veľkou hrozbou. Vtrhla k nim totiž doba bronzová v čele s podlým lordom… Príbeh animovanej komédie Pračlovek sa odohráva v dávnej dobe, keď po našej Zemi ešte putovali mamuty a ľudia si vážili svoje rodné jaskyne. Britské štúdio Aardman Animations na čele s oscarovým režisérom Nickom Parkom po filmoch ako Slepačí úlet, Wallace a Gromit a Ovečka Shaun prichádza s filmom o stretnutí civilizácií. Zvíťazí doba kamenná alebo bronzová? Tak, to už sa dozviete na predpremiére filmu Pračlovek v sobotu a nedeľu 17. a 18. februára o 13.30 h v kine CINEMAX.

VEĽKÉ PRÁZDNINOVÉ DOBRODRUŽSTVO

Jarné prázdniny v Stredoslovenskom múzeu môžu skutočne byť dobrodružstvom. No len pre tých, čo sa neboja. Lebo Kto sa bojí, nech nechodí do múzea! Presne taký je názov cesty smelého hrdinu – hravé sprevádzanie výstavou pre malých nebojácnych návštevníkov. Na tejto ceste navštívia minulé svety a spoznajú zvyky, ktorými sa naši predkovia kedysi chránili pred tmou, chorobou a zlom. To všetko v utorok 20. februára a vo štvrtok 22. februára o 9.30 a 13.30 h v Thurzovom dome.

V stredu 21. februára je v Tihányiovskom kaštieli pre deti pripravený špeciálny program Divočina v novej appke (od 9. do 12. h) a premietanie filmov známeho slovenského dokumentaristu a ochranára Erika Baláža Vlčie horyNesmrteľný les (od 10.00 do 12.00 h). Počas tradičných nedeľných tvorivých dielní si deti môžu vytvoriť snehové vločky, koreninové mandalky či morenky. V nedeľu 18. a nedeľu 25. februára V Tihányiovskom kaštieli od 9. 00 do 17.00 h a v Thurzovom dome od 13.00 do 17.00 h.

VESELO A KREATÍVNE NA RÁZCESTÍ

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) už niekoľko rokov pripravuje jarný prázdninový program pre (nielen) školákov a školáčky ale aj pre menšie detičky a rodičov. Prázdniny v bábkovom divadle začínajú v pondelok 19. februára a končia v piatok 23. februára. Každý deň vždy iná divadelnosť pripravená pre otvorené oči, bystré uši a šikovné ruky. A tentoraz aj s novinkou – Bábkovým ateliérom zameraným na výrobu bábok z ponožiek alebo bábok na všetkých prstov!

Tak pekne po poriadku. V pondelok 19. februára to budú dobrodružstvá PAličky a GUličky Pomotaných Pa a Gu (15.00 h), v utorok 20. februára Bábkový ateliér: Výroba odznakov a masiek (15.00 h), v stredu 21. februára Bábkový ateliér: Výroba ponožkových bábok (10.00 h) a rodinná púť do sveta rozprávok Familiárium (15.00 h). Vo štvrtok 22. februára sa v bábkovom ateliéri budú vyrábať prstové minibábky (15.00 h) a jarné prázdniny na Rázcestí ukončia v piatok 23. februára Indiánske rozprávky z cyklu Rozprávková geografia (15.00 h).

KONÍKY, ŠACH, TENIS AJ BOWLING

Pestrý prázdninový program pripravilo pre školákov aj Centrum voľného času (CVČ) Havranské na Fončorde. A nechýbajú v ňom ani pohybové aktivity. V tvorivej dielni v pondelok 19. februára (10.00 – 13.00 h) sa budú vyrábať jarné ozdoby, popoludní to bude zábavné atletické šantenie a súťaženie (od 15.00 h). V utorok 20. februára CVČ organizuje jazdenie na koníkoch v Ľubietovej. Zraz je o 9.00 h na banskobystrickej autobusovej stanici (nástupište č. 5), poplatok 6 eur + cestovné. Prihlásiť sa možno do pondelka 19. februára na: 0902 380 033.

V stredu 21. februára si v CVČ prídu na svoje modelári lietadielok – modelárska dielňa je od 13.00 do 16.00 h, ako aj všetci, ktorí radi putujú vesmírom – Spoznávame vesmír, od 14.00 do 16.00 h). Vo štvrtok 22. februára dominuje v centre šach, teda presnejšie Prázdninový šach (16.00 – 19.00 h). No a v piatok 23. februára je skutočne z čoho si vybrať. V centre na Havranskom to bude súťažné Dopoludnie so stolným tenisom (9.00 – 13.00 h) a Zábavná astronómia so zaujímavosťami a aktualitami zo sveta vesmíru (14.00 – 16.00 h). Chlapcov a dievčatá iste poteší aj piatkový Bowlingový turnaj. Zraz je o 15.00 h v PROFI Bowling v Radvani na Sládkovičovej, vstupné 1 euro. Treba si priniesť vhodnú obuv so svetlou podrážkou.

PRÁZDNINOVÉ PATLANINKY

Tvorivé dielne v Stredoslovenskom osvetovom stredisku (SOS) sú šancou pre tých, čo sa chcú priučiť kachliarskemu, hrnčiarskemu či keramikárskemu remeslu. V Banskobystrickej kachliarskej dielni (utorok 20. februára) sa budú, okrem iného, modelovať kachlice, v Ľubietovskej hrnčiarskej dielni (streda 21. februára) sa roztočí hrnčiarsky kruh a tiež sa budú glazovať hrnčeky a na tretí deň sa deti priučia aj zdobeniu keramiky (štvrtok 22. februára). Tvorivé dielne sú určené deťom od 10 rokov a konajú sa vždy od 8.00 do 16.00 hod. Cena za trojdňové podujatie je 20 eur.

DECKÁ ZA VOLANT!

Tým menším deťom iste urobí radosť návšteva dopravného ihriska v centrálnom priestore banskobystrickej Europy SC, kde sa môžu zabaviť a naučiť  základné pravidlá cestnej premávky. Podujatie Decká za volant! sa tu až do konca februára koná každý deň od 10.00 do 19.00 h. Na dopravnom ihrisku majú deti k dispozícii kolobežky ale aj šľapacie a odrážacie autíčka a môžu si vyskúšať šoférovanie cez simulovanú krajinku.

V nedeľu 18. februára, sa uskutoční súťaž v pretekaní na odrážadlách. Rozhodcovskú úlohu v súťaži bude plniť úspešný slovenský formulový pretekár Richard Gonda. Ďalšiu nedeľu, 25. februára, to budú workshopy s policajtmi, hasičmi či záchranármi zo Slovenského červeného kríža, ktorí deťom predvedú simuláciu havárie, pri ktorej im ukážu, ako v takejto situácii poskytnúť zranenému prvú pomoc.

KAŽDÝ DEŇ NA ĽADE

Keďže záujem Banskobystričanov o verejné korčuľovanie je stále väčší a väčší, mesto rozhodlo, že počas jarných prázdnin bude ľadová plocha k dispozícii verejnosti každý deň od pondelka 19. do soboty 24. februára, vždy v čase od 14.00 do 15.30 h. Návštevníci môžu aj naďalej bezplatne využívať odkladacie skrinky pre uloženie osobných vecí a tiež detské pomôcky pre ľahšie zvládnutie základov korčuľovania. Vstupné ostáva nezmenené: dospelí a deti nad 15 rokov 2 eurá, ostatní + ZŤP 1 euro. Viac informácií na: www.zimnystadionbb.sk.

LYŽOVAČKA, SÁNKOVAČKA A INÉ ZIMNÉ RADOSTI

Počas jarných prázdnin, ako to už býva zvykom, si môžete užiť aj lyžovačku či sánkovačku v niektorom z lyžiarskych stredísk v blízkom či vzdialenejšom okolí Banskej Bystrice. Vyberte si z našej ponuky.

Prehľad lyžiarskych stredísk v regióne: Vleky vás zvezú aj za pár eur

INÉ VÍKENDOVÉ AKCIE

V prípade, že ste si nevybrali z našich tipov na jarné prázdniny, môžete sa inšpirovať aj inými podujatiami, ktoré sa konajú tento víkend. 

Tipy na víkend: Čaká nás Svetový deň sprievodcov, Ander z Košíc, no na bohaté programy lákajú aj divadlá