Jarných prázdnin sa konečne dočkali aj školáci a školáčky v Banskobystrickom kraji. Oficiálne sa začínajú v pondelok 4. marca a školy sa opäť otvoria v pondelok 11. marca.

Sedem dní voľna! Ak ešte nemáte plány a ani predstavu, ako ich prežiť a nenudiť sa, ponúkame vám niekoľko inšpirácií. Máte možnosť byť so svojimi deťmi a zažiť pritom veľa zábavy. Ale inak, samozrejme, môžete prázdniny aj prespať, presedieť pri knihe či počítači… ako sa vám páči.

Podujatia v Banskej Bystrici

Tvorivé a remeselnícke dielne pripravili pre deti v Škole remesiel ÚĽUV aj v Stredoslovenskom osvetovom stredisku (SOS). Pre deti od 8 rokov je určená trojdňová remeselnícka dielňa v ÚĽUVe – od pondelka do stredy (prihlásiť sa treba na: 0917 822 393). Prázdninové patlaninky v SOS otvárajú počas prázdnin (utorok, streda, štvrtok) kachliarsku, hrnčiarsku a popletenú dielničku (hláste sa na: 048/4123 965)

Jarná pauza v Bábkovom divadle na Rázcestí neznamená, že divadlo si dá „pauzu“. Naopak! Počas jarných prázdnin opäť vytvára príťažlivý divadelný priestor pre deti a rodiny. Každý deň ich čaká iný divadelný zážitok. Divadlo skombinovalo program divadelných predstavení, tvorivých dielní a interaktívnych hier – spolu dvanásť podujatí, počas pracovného týždňa vždy v dvoch hracích časoch (10.00 a 15.00 h). V pondelok 4. marca o 10.00 h to bude Bubácka rozprávka (zmena oproti pôvodnému programu) a o 16.00 h rozprávka Kozliatka a vlk v podaní nitrianskeho Nového divadla. Program ďalších dní jarnej pauzy v BDNR nájdete tu…

V Centre voľného času na Havranskom sa počas prázdnin bude tvoriť, športovať aj variť. Tiež si deti budú stavať zvieratká z lega a navštívia aj živé zvieratká – koníky v Ľubietovej. V škole varenia sa deti naučia variť jarnú polievku. Na tvorivých dielňach si vyrobia karnevalové masky a jarné ozdoby. Čaká na ne lezecká stena aj stolnotenisový turnaj ale tiež sa dozvedia všeličo zaujímavé z astronómie. Program nájdete tu…

Veselé ekoautíčka budú jazdiť centrálnym priestorom nákupného centra Europa počas celých jarných prázdnin, teda od pondelka 4. marca do nedele 10. marca (od 10:00 do 18:00 h). Europa sa zmení na to najväčšie dopravné ihrisko, na ktorom sa deti na elektrických autíčkach hravým a bezpečným spôsobom naučia základné pravidlá cestnej premávky.

Dvere Hudobného átria budú otvorené práve počas jarných prázdnin, od pondelka do piatka (10:00 – 17:00 h). Hudobné átrium ŠVK pri príležitosti svojho 7. výročia ponúka všetkým, malým aj veľkým, príležitosť zažiť priamy „dotyk“ s hudbou, nahliadnuť do zaujímavých knižných publikácií, zhliadnuť filmové dokumenty o histórií hudobných žánrov, záznamy koncertov hudobných legiend, ale aj muzicírovať na klavíri, perkusiách a etnických rytmických nástrojoch z rôznych krajín sveta.

 Malý princ v podaní hercov a herečiek Divadla z Pasáže je rozprávka pre dospelých a zároveň filozofický traktát pre deti. Dospelých nabáda, aby sa učili od detí a deťom naopak ukazuje, že nie všetko, čo dospelí vravia či robia, musí byť vždy správne… V pondelok 4. marca sa s Malým princom môžete stretnúť v Záhrade CNK (19:00 h).

Prázdniny na korčuliach môžu tiež byť zaujímavé a podnetné. Banskobystrický Zimný štadión je tento týždeň pre verejnosť otvorený v pondelok, štvrtok a piatok od 14.00 do 15.30 h, v stredu od 14.30 do 16.00 h.

Tajomstvá pod hladinou sa budú odkrývať v Tihányiovskom kaštieli. Stredoslovenské múzeum pripravilo pre prázdninujúce deti hravé prehliadky novej výstavy Tajomstvá pod hladinou, tvorivú dielňu Hravá žabka a premietanie filmu Živá rieka. Výstava Tajomstvá pod hladinou ponúka unikátne dermoplastické preparáty našich rýb z dielne Milana Žiaka z Trnavy, fascinujúce fotografie Viktora Vrbovského zo života pod hladinou ako aj výber známok Poštového múzea. Hravé prehliadky výstavy sa uskutočnia v utorok 6. marca o 9:00, 10:00 a 11:00 h. V tvorivej dielni si deti vyrobia hravé, no hlavne hladné žabky. Bonusom bude dokumentárny film Živá rieka.

Smejko a Tanculienka navštívia Banskú Bystricu v stredu 6. marca (Aula SZU, 17:00 h) a potešia (nielen) deti svojím novým predstavením Hip, Hip, hurá! Deti sa konečne dozvedia, ako sa Smejko a Tanculienka spoznali, skamarátili, a  možno vo svojich nových pesničkách a rozprávkach prezradia aj oveľa viac. Predstavenie je vhodné pre všetkých od 2 rokov.

Fončorda sa hrá alebo tiež popoludnie plné prázdninových hier pre malých aj veľkých. V Komunitnom centre Fončorda (Havranské 9) sa v piatok 8. marca (14:00 – 19:00 h) sa v dobrej atmosfére môžete zabaviť pri rôznych stolových hrách.

Krajčír Nitôčka je veselá rozprávka, v ktorej sa dozvieme, že remeslo má naozaj zlaté dno, ale iba vtedy, keď sa robí poctivo a s láskou. Ušiť šaty krajšie ako mesačný svit, nekonečné ako hviezdnaté nebo a žiarivejšie ako slnečný lúč, nie je pre krajčíra Nitôčku a jeho zázračnú Ihličku žiadny problém. Čaká ho však náročná skúška… Krajčír Nitôčka a jeho pomocníčka Ihlička čakajú na vás v Divadle pod balkónom v sobotu 9. marca (17:00 h).

Kamarátov z lesa si v nedeľnej tvorivej dielni v Tihányiovskom kaštieli vyrobia deti z rôznych lesných plodov – z nažiek javorov vážky, zo žaluďov roháčov (nedeľa 10. marec, 9:00 – 12:00 h a 13:00 – 17:00 h).

Pirátske výpravy v Holidayparku

A nebudú to len pirátske výpravy ale aj hľadanie tajomstva starého kufra! V Holidayparku v Kováčovej si deti užijú naozaj skvelé prázdniny – každý deň animácie, tri razy za deň aquagym (11:15, 13:15, 16:15 h), minidisko (12:00 h), aj návšteva káčera Donalda. V pondelok, stredu a piatok (14:00 h) Tajomstvo starého kufra, v utorok, štvrtok a cez víkend (14:00 h) Pirátska výprava.

BábkoDielňa na Hrade Modrý kameň

Z Bystrice do Modrého Kameňa je čoby kameňom dohodil. Urobte si rodinný výlet do Múzea bábkarských kultúr a hračiek na Hrade Modrý Kameň a prežite krásny, inšpiratívny deň v tvorivej BábkoDielni, pri prehliadke múzea, či na výstave krojovaných miniatúr. Počas jarných prázdnin, každý pracovný deň od 9:00 do 16:00 h, sa v BábkoDielni vyrábajú rôzne typy bábok, hračky a hry. A komu sa nechce vyrábať, môže sa zahrať s bábkami v bábkových scénach múzea. Prehliadka múzea ponúka okrem iného stále expozície Hračky na Slovensku v 20. storočí a História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva, ako aj aktuálnu výstavu krojovaných miniatúr Aký kraj – taký kroj. Viac informácií nájdete tu…

Romantika pod hviezdami

Jedinečný Astrovlak vyrazí v stredu 6. marca na svoju tretiu (a poslednú) zimnú jazdu. Neváhajte, čaká vás večerná jazda historickým vláčikom priamo do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline uprostred Balockých vrchov, ďalej to bude astronomická príprava pred pozorovaním nočnej oblohy v priestoroch jednej z najstarších  horárni na Slovensku  následne pozorovanie nočnej zimnej oblohy astronomickými ďalekohľadmi. Pravdaže, pod vedením a s odborným výkladom odborníkov z Hvezdárne v Banskej Bystrici. Vlak odchádza z hlavnej stanice v Čiernom Balogu o 17:30 h. Viac sa dozviete tu…

Karneval na lyžiach

Predposledný prázdninový deň, sobotu 9. marca, si môžete užiť na snehu v lyžiarskom stredisku Selce – Čachovo. Bude tam tradičný karneval lyžiach, pričom tí/tie, čo prídu v maskách, budú mať nielen vlek zadarmo, ale dostanú aj sladkú odmenu. Podujatie sa začína o 9:00 h prezentáciou masiek.

Rozprávkové parkovanie na Západe

Pravdaže, nie na „divokom“ Západe, ale na zvolenskom sídlisku Západ! V tamojšom Parkovacom dome sa v nedeľu 10. marca (11:00 h) zastaví Drevená krava. Aj kraviar Jano, ktorý mal také trampoty, že napokon aj z domu ušiel. Ale dobre urobil, veď napokon sa mu aj princeznú podarilo rozosmiať. Klasickú ľudovú rozprávku Drevená krava zahrá v Parkovacom dome hriňovské Divadlo z domčeka.