Bývalý hráč Dukly Banská Bystrica Marián Jarabica oblečie po roku opäť červeno-biely dres. Tentoraz však v poľskom prvoligovom klube Cracovia Kraków.

Po ročnom pôsobení u českého prvoligistu Dynamo České Budějovice sa Marián Jarabica sťahuje k našim severným susedom. S Cracoviou sa dohodol na štvorročnom kontrakte, kluby prestupovú čiastku nebudú zverejňovať. Záujem o talentovaného obrancu mala aj Sparta Praha a jeden anglický klub, prednosť dostal Krakow. „Cracovia bola priama a konkrétna, jednania prebehli veľmi rýchlo. Poľská liga má veľkú  kvalitu a verím, že v mojej kariére je to krok vpred,“ vysvetlil svoju voľbu pre bbonline.sk rodák z Čadce. Uvedomuje si, že ide nového prostredia a miesto v základnej zostave si bude musieť vybojovať: „Ako každý hráč aj ja musím trénera presvedčiť svojimi výkonmi a musím sa pobiť o miesto v základe.“

Marián Jarabica v Krakowe. Zdroj: cracovia.plNa Budějovice bude spomínať len v dobrom. „Som veľmi rád, že som dostal šancu hrávať, a že som sa chytil. Bolo tam veľmi príjemné prostredie a ľudia. Myslím, že pôsobenie v Budějoviciach môžem hodnotiť len pozitívne,“ skonštatoval Jarabica.

Vrátili sme sa aj ku okolnostiam odchodu z Dukly. Po piatich rokoch pôsobenia Mariánovi skončil v Dukle kontrakt a nedošlo k ďalšiemu predĺženiu, následne podpísal zmluvu s  Budějovicami. Šepkalo sa, že hráč sa s banskobystrickým klubom nerozišiel v najlepšom, čo však samotný Marián odmietol komentovať.

Čo sa týka súčasnosti, tak novú akvizíciu „pásikavých“ čaká na domácich zápasoch búrlivá atmosféra. Cracovia je najstarším klubom v Poľsku (pod rovnakým názvom pôsobí od roku 1906), čo sa odráža aj na fanúšikovskej základni. Pre veľkú časť z nich je Cracovia životným štýlom a náboženstvom, nenávisť voči druhému krakowskému klubu Wisle je veľká. Navyše Štadión Jozefa Pilsudského prechádza rekonštrukciou a dôjde k zvýšeniu kapacity na 15 500 divákov. Marián si je tohto všetkého vedomý: „Áno, viem do čoho idem, a aj preto sa oplatí hrať futbal. Celá krajina žije futbalom a futbal sa robí hlavne pre ľudí, takže sa veľmi teším.“

Poľská najvyššia súťaž Ekstraklasa začala minulý víkend, Cracovia však prvýkrát vybehne na ihrisko až tento piatok. Na domácej pôde nastúpi proti Slask Wroclaw, či sa však v zápase predstaví aj slovenský legionár je otázne. Marián Jarabica je už dlhšie v kádri reprezentácie do 21 rokov, ktorá zohrá v stredu 11. augusta duel so Srbmi. Pri tej príležitosti sme sa opýtali ako vidí šance slovenského tímu. „Verím, že so Srbmi vyhráme a urobíme dôležitý krok k postupu zo skupiny,“ dodal na záver 21-ročný reprezentant.