Pohľad do kalendára vás neklame, to len ľudstvo zosúladilo svoj kalendár s prírodou, a teda posúvajúcou sa jarnou rovnodennosťou.

V posledných rokoch nastala totiž jarná rovnodennosť zväčša už 20. marca. Od tohto roku sa už bude tento dátum ako prvý jarný deň uvádzať aj v kalendároch. O niekoľko desiatok rokov bude prvým jarným dňom dokonca už 19. marec. Dosiaľ sa nám s príchodom jari spájal dátum 21. marec. Jarná rovnodennosť znamená napríklad výrazné predlžovanie dní na úkor nocí. Začíta vegetatívne obdobie rastlín. Záhradkári začínajú väčšinu prác v záhradách. Ožívajú však aj zvieratá, do našich končín sa vracia vtáctvo z teplejších oblastí, ktoré tam zimovalo.

Pod Urpínom už aj príjemné teploty okolo dvadsať stupňov

Nespochybniteľný nástup jari potvrdzuje aj predpoveď počasia na najbližšie dni. Slnečná modrá obloha a neustále sa zvyšujúca teplota, také budú najbližšie dni v Banskej Bystrici.

Aj keď prvý jarný deň prinesie maximálnu dennú teplotu len do dvanásť stupňov, už ďalšie dni budú pod Urpínom výrazne teplejšie. Pri rannej ceste do práce sa síce naďalej oblečte teplejšie, ranné a rovnako aj večerné teploty po západe Slnka budú totiž dosahovať len okolo desiatich stupňov Celzia a menej. Počas dňa nás ale napríklad v stredu čakajú maximá okolo 15, vo štvrtok a piatok už okolo 18 stupňov Celzia. Najteplejším dňom týždňa by mohla byť sobota, kedy by maximálne teploty mali atakovať 20 stupňov Celzia, lenže zväčšovať sa začne aj oblačnosť. Z tej by mohlo v nedeľu aj mierne spŕchnuť. Oblačnosť prinesie aj ochladenie o pár stupňov, ale teploty sa rýchlo vrátia do starých koľají a stúpajúcich tendencií.

V nedeľu prejdeme na letný čas

Viac než oficiálny príchod jari nás ale hneď dvakrát do roka ovplyvňuje prechod na letný, respektíve zimný čas. Práve letný čas je považovaný za umelý. Prirodzený pre nás je končiaci sa zimný čas. Tentokrát sa vyspíme menej, pretože v nedeľu 25. marca posunieme o 2.00 hodine ráno hodiny dopredu na 3.00 hodinu.