Nielen pre milovníkov francúzštiny a francúzskej kultúry je určené podujatie s názvom Jar Frankofónie 2014: Rozprávky a povesti zďaleka i zblízka. A nie náhodou sa koná v marci – 20. marec je už 44. rok Medzinárodným dňom Frankofónie.

ProgramBanskobystrická Jar Frankofónie, ktorú organizuje Alliance Française, sa začala v utorok 4. marca otvorením digitálnej interaktívnej výstavy Albert Camus 1913 – 2013. Pri príležitosti stého výročia narodenia tohto angažovaného francúzskeho románopisca, filozofa, esejistu, dramaturga a novelistu, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru (1957), ponúka výstava možnosť nahliadnuť do dokumentov, archívnych obrazov a získať nepublikované informácie súvisiace s jeho dielom. Výstava v Štátnej vedeckej knižnici potrvá do 4. apríla.

Ďalším podujatím je Ateliér komiksu, v piatok 7. marca od 10. hod. v priestoroch Alliance Française (Nám. SNP 14, 2. posch.). Tvorivé dopoludnie s adaptáciou známych rozprávok je určené pre deti, ktoré sa učia francúzštinu. (V prípade záujmu sa prihláste na kurzybb@afsk.sk)

Inscenácia Sofinkine maléry, ktorá vznikla na základe obľúbenej knižky pre deti Grófka de Ségur (Sophie F. Rostopchine) je na programe v nedeľu 9. marca v Bábkovom divadle na Rázcestí (16. a 17.30 hod.). Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa zameraná na prácu s farbami a ich miešaním.

Aj Filmový klub v Múzeu SNP je jedným z miest, kde sa koná Jar Frankofónie 2014. V pondelok 10. marca (19.30 hod.) uvedie francúzsky film režiséra Costa Gavrasa Kapitál (Le capital,  rok 2012, 114 min.). Politický triler z najvyšších finančných kruhov v dobe svetovej finančnej krízy prináša odveký príbeh o vplyve moci a peňazí na život človeka podľa námetu rovnomennej knihy Stephana Osmonta.

Záhrada_CamusZ ďalších podujatí tohtoročnej banskobystrickej frankofónnej jari spomenieme prednášku na tému Interkultúrna komunikácia: Stereotypy, kvíz o gastronómii spojený s degustáciou, československo-francúzsky film z roku 1970 Eden a potom (L´Eden et après) ako aj ďalšie filmy, kultúrny večer v štýle krajín Maghrebu –  Večer Maghreb a Afrika, čítanie úryvkov známeho a diskutovaného diela Alberta Camusa Cudzinec, rozprávkový a hudobný ateliér pre deti…

Jar Frankofónie 2014 vyvrcholí v piatok 28. marca koncertom francúzskeho dua La mauvaise graine (François – gitara, harmonika, Cécile – spev, kazoo, tanec), ktoré sa predstaví s pôvodnými skladbami aj originálnymi cover verziami francúzskych piesní od Edith Piaf, Georga Brassensa, Les Rita Mitsouko a ďalších. Koncert v Záhrade CNK (pasáž Beniczkého domu) sa začína o 19. hod.

A pomyselnou čerešničkou na torte bude koncert skupiny Pas de Pitié! v Café Džezva vo Zvolene  (sobota 5. apríla o 20. hod.). Banskobystrické zoskupenie Pas de Pitié! priblíži poetický hudobný svet veľkého francúzskeho džezmena Clauda Nougara.

Viac informácií o programe nájdete tu…

Alliance Française je medzinárodná, dobrovoľnícka, nezávislá a  apolitická organizácia, ktorá spája priateľov Francúzska a frankofónnych krajín. Jej úlohou je rozvíjanie medzikultúrneho dialógu vo svete prostredníctvom francúzskeho jazyka a frankofónnej kultúry. Alliance Française ponúka kurzy francúzštiny a skúšky s medzinárodnou platnosťou, organizuje kultúrne podujatia a aktivity, disponuje mediatékou určenou širokej verejnosti. V 130 krajinách sveta sa nachádza viac ako 1 000 Alliances françaises, sídlo Nadácie Alliance Française je v Paríži. Na Slovensku sa nachádzajú Alliances françaises v Banskej Bystrici a v Košiciach, ktoré spadajú pod slovenskú legislatívu. Všetky osoby, ktoré majú záujem sa stať jej členom sa môžu nielen zúčastňovať, ale aj aktívne zapájať do jej každodenného fungovania. Alliance Française úzko spolupracuje s Francúzskym veľvyslanectvom v Bratislave. (www.afsk.sk)