Na hokejovom drese nosí číslo 17 a napriek tomu, že ako 20-ročný, je jedným z najmladších hráčov na súpiske A mužstva HC ’05, svojimi výkonmi dokazuje, že do neho zaslúžene patrí. Ján Sýkora je mladý útočník, ktorý svojím gólom v nájazde pomohol Baranom vyhrať šiesty semifinálový zápas play off s Popradom, a dal tak ešte Banskej Bystrici nádej na prebojovanie sa do finále. O všetkom sa rozhodne v sobotu v Poprade.

Tvoj otec bol známym hokejistom. Priviedol ťa k tomuto športu práve on?

Jasné, môj otec chcel zo mňa mať hokejistu, ale nikdy ma do ničoho nenútil. 🙂 Ako trojročného ma postavil do stredu ľadu a mal som prikorčuľovať k striedačkám. Takto ma učil korčuľovať, keď som ešte ani poriadne nevedel stáť na nohách.

Aká bola tvoja cesta do A mužstva HC ’05?

Cesta bola dlhá. Hral som v slovenskej dvadsiatke, no na MS som sa nedostal, lebo som mesiac pred nimi dostal otras mozgu. Potom som prišiel do Banskej Bystrice, odkiaľ som chodil pomáhať na hokejovú farmu do Brezna, kde sme vybojovali aj play off. Potom som bol už zaradený do Áčka pernamentne.

V zápasoch nastupuješ ako najmladší hráč HC ’05. Ako vnímaš tento fakt?

Som síce najmladší, ale snažím sa. Mám sa ešte veľa čo učiť od hráčov, akými sú napríklad Miro Lažo, Mišo Hudec, Hlinka a Šechný. Majú veľa skúseností a mojím cieľom je, čo najviac sa od nich naučiť.

Si známy svojimi blafákmi, ktorými zvykneš zakončovať, čo sa ti vypláca najmä pri nájazdoch. Tieto “parádičky” aj nejako špeciálne trénuješ alebo si ich vymýšľaš tesne pred vystrelením?

Samozrejme, že bez tréningu to nejde, všetko treba nacvičiť. Niekedy si to rozmyslím tesne pred nájazdom a inokedy až počas neho. Mňa to jednoducho napadne a čo ma napadne, to spravím.

Čo hovoríš na vaše výkony v štvrťfinále play off, v súbojoch so Zvolenom, kde, s výnimkou posledného zápasu, nedokázal vyhrať domáci tím?

So Zvolenom to bolo tažké derby, všetci boli v očakávaniach kto vyhrá až do poslednej sekundy. Bol to pre mňa neopísateľný zážitok a som rád, že sme sa cez nich dokázali dostať.

Poprad skončil po základnej časti Extraligy na druhom mieste a prezentuje sa veľmi vyrovnanými výkonmi. Si spokojný s týmto súperom, na ktorého ľade odohráte posledný semifinálový zápas?

Tu sa nepozeráme na to, aký súper proti nám stojí. Všetci chalani, aj tréneri chcú vyhrať a postúpiť. Snažíme sa dostať čo najďalej. Síce musím uznať, že v Poprade sa hrá ťažšie, je tam malé klzisko, ale myslím, že srdcom a nasadením to zvládneme.

Aj vďaka tvojmu premenenému nájazdu má Banská Bystrica stále šancu na postup. Ako sa cíti strelec víťazného gólu?

Cítim sa super, ale ešte nás čaká veľmi ťažký zápas, takže uvidíme, ako to dopadne.

Kam to podľa teba dotiahne v Extralige Banská Bystrica?

Kam dotiahne… 🙂 Tak dúfam, že čo najďalej, nikto sa neuspokojí s tretím alebo druhým miestom, všetci chcú byť najlepší. Uvidíme…

Čo hovoríš na Trenčín, ktorý v štvrťfinále prekvapil Slovan a za stavu 3:0 na zápasy, otočil na 3:4? Košičanov však už nedokázal zaskočiť. Bol podľa teba ich postup cez Slovan iba náhoda?

No tak v tomto môžeme vidieť, že Trenčín nehodil flintu do žita za stavu 3:0 a chalani to dokázali otočiť. Sledoval som zápasy a môžem povedať, že tam Trenčania odovzdali všetko a to sa im aj vyplatilo. Mali aj hokejové šťastie, ale to patrí jednoducho k tomu.

Predpokladám, že sa chystáš sledovať aj MS v hokeji. Aké šance dávaš našim hokejistom?

Samozrejme, že MS budem sledovať, ale netrúfam si odpovedať, ako sa Slováci umiestnia. Bude to tažké, ale tak ako každý Slovák, chcem, aby sme skončili čo najlepšie.

Máš mladšieho brata. Pokračuje tiež v rodinnej tradícii a “naháňa puky“?

Môj brat asi nebude robiť nič také, dal sa na karate. 🙂 Otec by to už asi nezvládol a do hokeja, kým si mladý, treba vraziť peniaze, či už za hokejku a podobne. Táto doba je zlá, tak sa radšej dal na bojové umenie, aspoň sa bude vedieť v budúcnosti brániť.

Ako zvykneš relaxovať vo svojom voľnom čase?

Relaxujem, keď si pustím hudbu alebo na prechádzke s priateľkou. Je veľa vecí, pri ktorých oddychujem, ale vyberám si ich podľa toho, ako sa cítim. Ak som veľmi unavený, najradšej si pospím.

Máš nejaké športové alebo osobné ciele?

Tak ako každý hokejista, myslím na NHL, to je sen každého, ale teraz je dobrá aj KHL. Páči sa mi rýchly a technický ruský hokej.