Ján Lunter nebude obhajovať post predsedu BBSK. O post sa však v jesenných voľbách bude uchádzať jeho syn, súčasný podpredseda BBSK a poslanec kraja za Banskú Bystricu Ondrej Lunter. Otec a syn Lunterovci tento zámer prezentovali v stredu na tlačovej konferencii.

„Musím povedať, že som sa rozhodol nepokračovať. To nasadenie, ktoré si pýta výkon župy,  s ohľadom na môj vek nemôžem ďalej garantovať. So smerovaním župy cítim a chcem, aby pokračovalo smerom, ktorý sme začali. Preto vedľa mňa stojí Ondrej Lunter. Som si istý, že bude pokračovať v tom pozitívnom a dobrom, čo sme v kraji dokázali. V projektoch pre lepší kraj a zodpovednom riadení,“ povedal predseda kraja Ján Lunter na tlačovej konferencii.

„Nie je to podpora, ktorú dávam len svojmu synovi, ale dávam podporu poslancovi, ktorý získal najväčší počet hlasov spomedzi poslancov vo voľbách, získal ako vicežupan podporu v zastupiteľstve. Dôverujem jeho motivácii, schopnostiam, energii a odhodlaniu,“ doplnil súčasný župan.

Ján Lunter na tlačovej konferencii zhodnotil aj uplynulé roky vo funkcii. „Našli sme kraj ktorý bol v bezútešnom stave, kraj ktorý spal. Najviac ma teší, že sme naladili zastupiteľstvo k spolupráci. Vďaka vytvoreniu rozvojovej agentúry sme si mohli dávať nové méty v rozvoji turizmu či sociálnych podnikov. Stali sme sa transparentným krajom. Nemôžeme nespomenúť rekordných 600 kilometrov ciest, čo je tiež nebývalý výkon. Dnes to nie je odpočet. Čaká nás ešte pár mesiacov práce, počas ktorých ešte pridáme náš výkon. Keď budeme robiť odpočet, som presvedčený, že si všetci povieme, že zmena sa oplatila,“ dodal.

„Pred piatimi rokmi som sa rozhodol vstúpiť do verejného života, kandidoval som na poslanca, pomáhal som županovi pre lepší kraj v kampani a neskôr som kandidoval v zastupiteľstve na vicežupana, pretože som chcel svojou prácou prispieť k tejto vízii,“ začal svoje vystúpenie Ondrej Lunter.

Ten potvrdil, že sa voľbách bude kandidovať na pozíciu župana ako nezávislý kandidát. Chce sa však uchádzať aj o širšiu politickú podporu.

„Mnoho sme v tomto období dokázali aj preto, že sme na úrovni zastupiteľstva dokázali spolupracovať a to dobré by sme si mali zachovať,“ uviedol. Podobne ako pred piatimi rokmi, aj tentokrát plánuje pod značkou „Srdcom v kraji“ predstaviť aj spoločnú kandidátku na poslancov. Samotný Ondrej Lunter bude svoju kampaň tentokrát prezentovať s podtitulom Župan novej generácie. Spustený je už aj prezentačný web jeho kandidatúry.

Ján Lunter a Ondrej Lunter počas volebnej noci v roku 2017.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia na jeseň tohto roku prvýkrát spolu s voľbami do orgánov samosprávy miest a obcí. Presný termín volieb zatiaľ nie je známy.

Ďalší kandidáti zatiaľ svoj záujem nepotvrdili. Poslanec NRSR, kraja i mesta a v minulosti neúspešný uchádzač o post župana i primátora Igor Kašper (SME RODINA) už deklaroval, že kandidatúru zvažuje. Z prostredia strany HLAS-SD je, v súvislosti s kandidatúrou na post župana, v ostatnom čase neoficiálne komunikované meno banskobystrického podnikateľa Martina Pechovského.