Štvrťfinálová séria hokejistov Banskej Bystrice pokračuje vo štvrtok 23. marca piatym stretnutím, v ktorom sa vyraďovacie boje presunú opäť pod Urpín. Baranom sa však možno aj podľa očakávaní zatiaľ nepodarilo nadviazať na vzájomné zápasy zo základnej časti, a tak je stav ich série vyrovnaný 2:2 na zápasy.

Bez ohľadu na to, ako si banskobystrickí hráči počínali v dueloch proti Spišskej Novej Vsi v základnej časti, asi len málokto očakával, že by sa v podobnom duchu niesli aj vyraďovacie boje. Koniec koncov, oba celky dokázali ukoristiť v 50 vystúpeniach pred štartom play-off rovnaký počet bodov a o lepšom umiestnení Banskobystričanov rozhodla práve bilancia vzájomných meraní síl. To však v play-off nič neznamená, a tak sa dal očakávať o čosi vyrovnanejší priebeh, čo aktéri tejto série skutočne potvrdzujú.

Nateraz posledný, teda štvrtý zápas tejto série, patril Spišiakom, ktorí v domácom prostredí neumožnili Banskobystričanom skórovať. Medzi hráčov, ktorí sa proti „rysom“ zatiaľ strelecky nepresadil, patrí aj dvadsaťsedemročný Jakub Sukeľ. „Vedeli sme, že to bude vyrovnaná séria, čo ukazuje aj stav 2:2 na zápasy. Je to také hore-dole a musíme podávať stabilnejšie výkony, podobne ako v prvom zápase na ľade Spišskej, pretože v tom druhom to nebolo podľa našich predstáv,“ prezradil pred piatym duelom rodák z Liptovského Mikuláša.

Banskobystričania vycestovali na Spiš už deň pred ich dvojzápasom na súperovom ľade, čo svedčí aj o tom, že o hráčov je dobre postarané. A hoci ich výkon v štvrtom zápase nebol zďaleka podľa predstáv, po náročných zápasoch mali zverenci trénera Sheddena počas stredy iba nepovinný tréning. Viac svetla do programu banskobystrických hokejistov vniesol spomínaný Sukeľ: „Včera sme mali trochu taký regeneračný deň, oddýchli sme si a každý si spravil to, čo potreboval, aby sa cítil dobre. Dnes máme za sebou dobrý tréning, takže dúfam, že sme dobre pripravení na štvrtkový piaty zápas,“ načrtol útočník, ktorý si po novom plní vo voľnom čase najmä otcovské povinnosti. „Ja momentálne medzi tréningami a zápasmi trávim čas s rodinou, mám malého syna, takže to mi robí radosť mimo hokeja,“ netajil svoje zázemie hráč, ktorý vlani oslavoval majstrovský titul s bratislavským Slovanom.

Titul vlani oslavoval aj Rastislav Gašpar, ktorý pred sezónou zamieril do rodnej Banskej Bystrice. V závere základnej časti ho neobišla kritika kanadského kormidelníka na lavičke „baranov“ a keďže Gašpar v úvodných dueloch série absentoval, fanúšikovia si z toho vyvodili svoje závery. „Mám malé zranenie, s ktorým musím hrať, ale to je proste play-off. Chcem bojovať, chcem hrať a zatiaľ som spokojný, ale verím, že tomu mužstvu viem dať ešte viac,“ avizuje hráč, ktorý nazbieral v základnej časti 29 kanadských bodov (10+19).

Vyraďovacia časť je neúprosná najmä v tom, že zápasy na seba nadväzujú v pomerne rýchlom slede, a tak niet veľa času na vymýšľanie nových vecí. Séria Banskobystričanov proti Spišskej Novej Vsi je navyše mimoriadne vyrovnaná a rozhoduje každý jeden detail, každé malé pochybenie. No a práve Rastislav Gašpar sa rozhovoril aj o špecifickosti štvrťfinálových bojov proti „rysom“: „Keď my hráme to, čo máme hrať a to, čo sa povie, tak vieme byť úspešní. Zároveň, keď vieme, že si máme ubrániť ich presilové hry a vyjdú nám naše presilovky, vieme byť tým rozhodujúcim faktorom. V play-off podľa mňa vždy rozhodujú práve početné výhody. V tejto chvíli je to vyrovnané a potvrdili sme, že vieme hrať vonku, no zároveň sme ukázali, že vieme zahrať aj doma. Obidve mužstvá mali po základnej časti rovnaký počet bodov, skončili sme na štvrtom, respektíve piatom mieste, takže je to jednoducho vyrovnané. Bude to ešte zaujímavá séria, ale verím, že budeme hrať to, čo máme hrať a dotiahneme sériu do úspešného konca,“ načrtol svoj pohľad na celú situáciu dvadsaťosemročný univerzál.

Menším sklamaním bola doposiaľ najmä návštevnosť v banskobystrickej Tipsport Aréne, keď ani jeden z úvodných dvoch domácich zápasov nebol vypredaný. Počty divákov sa dokonca pohybovali na úrovni priemeru zo základnej časti a ani atmosféra zatiaľ nepripomínala, že by išlo do tuhého. Napriek tomu však Gašpar oceňuje prínos priaznivcov, ktorých zároveň pozýva na blížiaci sa domáci duel. „Určite verím, že fanúšikovia prídu a vypredáme štadión. Potrebujeme ich, burcujú nás a cítime ich na tom ľade. Každé ihrisko je špecifické, všetci fanúšikovia v každom meste sú špecifickí a verím, že tí naši nám pomôžu, tak ako nám pomohli v posledných domácich zápasoch,“ dodal na záver hráč, ktorého preslávilo najmä pôsobenie pod Poľanou, kedy obliekal dres Detvy.

Zverenci kanadského trénera Sheddena budú potrebovať výdatnú podporu z tribún, a preto ak chcete byť toho súčasťou, nepremeškajte možnosť online predpredaja lístkov na tomto odkaze. Úvodné buly piateho štvrťfinálového zápasu je na programe o 17.00 h.