Hokejisti Banskej Bystrice absolvovali v novoveskej Spiš Aréne ďalší zápas ich štvrťfinálovej série proti „rysom“. Po nedeľnej výhre, vďaka ktorej sa hráči HC ’05 vo vyraďovacích bojoch ujali vedenia, prišla výhra Spišiakov a spolu s tým aj vyrovnaný stav 2:2 na zápasy.

V prvých minútach boli mierne aktívnejší hokejisti Spišskej Novej Vsi, keď sa snažili presadiť Žiak, Rapáč i LaPorte, lenže s týmito pokusmi Sedláček príliš veľa starostí nemal. V banskobystrickom drese ako prvý pohrozil Tamáši, ktorý však nechal vyniknúť Melicherčíka a na opačnej strane sa streleckým pokusom prezentoval Valach. V polovici piatej minúty putoval na trestnú lavicu Ďatelinka a „barani“ čelili prvému vážnejšiemu nebezpečenstvu. Oslabenie sa im však podarilo ustáť a na začiatku 9. minúty zakončoval Gašpar. Zhruba o minútu na to mohol otvoriť skóre zápasu Giľák, lenže dôležitý zákrok predviedol Sedláček, ktorý sa následne vyznamenal aj pri strele Beaudryho z 13. minúty. Vo zvyšku úvodného dejstva videli diváci už len dva náznaky šancí, keď za hostí zakončoval Gašpar a na opačnej strane skúšali prekonať hosťujúceho brankára Vandas s Rapáčom.

Skóre zápasu sa prvýkrát menilo v 22. minúte, keď sa k odrazenému puku po zakončení LaPorteho dostal Verbeek a Spišiaci sa jeho zásluhou ujali vedenia – 1:0. Zhruba minútu na to mohol odpovedať Šoltés, lenže opäť predviedol svoje umenie domáci brankár, ktorý zneškodnil pokus dvojgólového strelca z tretieho zápasu. V 31. minúte mohlo byť pokojne vyrovnané, keď Jendek adresoval prihrávku Bírešovi, ktorý však zoči-voči Melicherčíkovi nedokázal uspieť a trafil do konštrukcie brány. Napokon prišla 35. minúta a s ňou druhý gól v siete Banskobystričanov, keď v presilovej hre so šťastím našiel puk hokejku Kerbashiana, ktorý už nemal veľa starostí, aby dostal puk za bezmocného Sedláčka – 2:0.

Veľká smola banskobystrických hokejistov pokračovala na konci 44. minúty, keď sa v sľubnej príležitosti ocitol Tamáši, lenže aj jeho pokus zastavila tyč domácej brány. Hoci sa hralo aj naďalej v dobrom tempe a skvelej atmosfére, ani jedno z mužstiev si nedokázalo vypracovať nejaké vyloženejšie šance a najmä Spišiaci sa už veľmi pozorne bránili. V samotnom závere, keď sa mohli Banskobystričania pokúsiť o vabank, prišlo vylúčenie Sukeľa a spolu s tým aj početná výhoda „rysov“. Tí sa však už zbytočne nepúšťali do ofenzívy a v posledných dvoch minútach ukočírovali priebeh zápasu, vďaka čomu dokráčali k cennému víťazstvu. Stav série, ktorá bude pokračovať vo štvrtok 23. marca v Banskej Bystrici, je tak vyrovnaný na 2:2.

Povedali o zápase

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystrice: „Tak, nedali sme góly, nemohli sme vyhrať… Prehrali sme 2:0 a taký je výsledok. Nemali sme takú iskru, nemali sme toľko života na ľade. Prvá tretina bola zlá z našej strany, potom sme dostali góly a chceli sme niečo napraviť, ale nevedeli sme sa nejak rozhýbať, čiže nešlo nám to dneska. Je to vyrovnané, nič sa nedeje a my sa už teraz pripravujeme na ďalší zápas, aby sme ho zvládli. Ja verím tomu, že sa to teraz zmení a budeme to my, ktorí to budú ťahať. Musíme sa veľa tlačiť do brány, musíme strieľať ako sme to včera videli. Dneska sme to tak nerobili a to rozhodlo. Bez gólu nemôžeme vyhrať. Verím, že príde veľa ľudí, že nám pomôžu a že to zvládneme a že to domáce prostredie bude pre nás výhodou.“

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Gratulácia Spišskej, odohrali vskutku kvalitný zápas. Myslím, že dnes boli hladnejší po víťazstve, no v hre 5 proti 5 nebolo vidieť nejak veľa vyložených gólových šancí. Z oboch strán to bol solídny zápas, ich presilovková formácia potom prišla s dôležitým gólom. Budem sa opakovať, no súper bol dnes hladnejší, a hoci by som nerád mal pravdu, no už od začiatku som tvrdil, že to môže byť séria na sedem zápasov a momentálne to k tomu smeruje. Vraciame sa na domáci ľad, kde nás vo štvrtok čaká zápas, takže uvidíme. Veľa toho nezmeníme, no v prvom rade musia niektorí naši hráči ukázať väčší hlad po víťazstve. Musí tam byť väčšia snaha, niektorým to dnes príliš nešlo a niekedy je to tým, že nie sú možno úplne sústredení alebo tým, že súper im neumožní toho veľa. Je však mojou úlohou pripraviť ich na štvrtok.“

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice: „Tak, z našej strany to vôbec nebol ideálny zápas, prvú tretinu sme nejak prispali. Spišská mala navrch, v podstate sami si môžeme za tú prehru, lebo sme ich dostali na koňa. Snažili sme sa byť disciplinovaní, no musíme sa lepšie pripraviť na takýto zápas. Je tam určite nejaký tlak, ale na to sa nemôžeme vyhovárať, je to všetko o tých hlavách. Ja vždy tvrdím, že je to na 60% o hlave, takže pokiaľ sa pripravíme na ten zápas v hlavách, tak ako sa máme, tak nevidím dôvod, aby sme nemohli vyhrať. Spišská má výborný tím, majú rozdielových hráčov, ktorí to potvrdzujú a my si na nich musíme dávať pozor. Vždy sa bavíme o ich presilovkách, tie majú výborné, takže pokiaľ budeme disciplinovaní, nebudeme im dávať šance a budeme hrať to, čo máme hrať a tak, ako sme hrali včera, tak budeme určite úspešní.“

Tipos extraliga – štvrťfinále play-off – 4. zápas – pondelok 20.03.2023, 18.00 h – Spiš Aréna

HK GROTTO Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

stav série: 2-2

Góly: 22. Verbeek (Laporte), 35. Kerbashian (Rapáč, Laporte). Rozhodovali: Snášel ml., Štefik – Konc ml., Gegáň. Diváci: 2470.

Zostava HK GROTTO Spišská Nová Ves: Melicherčík (Surák) – Ališauskas, Žiak, Beaudry, Ulander, J. Valach, Malina, Groch – B. Rapáč, Bortňák, Vandas – LaPorte, Vartovník, Verbeek – Džugan, Kerbashian, Majdan – Giľák, Nellis, Reway

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Luža, Bačik, Kojo, Ryczek, Ďatelinka, Cormier – Šoltés, Kontos, Watling – R. Gašpar, Tamáši, Výhonský – J. Sukeľ, Bíreš, Jendek – G. Gabor, Sojka, Kabáč

Piaty duel je na programe vo štvrtok 23. marca, tentokrát však opäť na banskobystrickom ľade. Úvodné buly je na programe o 17.00 h.