Vo štvrtok 28. apríla sa počas slávnostnej vernisáže mesto pod Urpínom vďaka prírodovednej výstave Stredoslovenského múzea začlení medzi svetové metropoly ako sú  New York,  Londýn, Paríž, Viedeň, Praha, Oslo, Sydney, Hongkong či Singapur, v ktorých sú včelie úle umiestnené na verejných priestranstvách priamo v centre mesta.

Pozvanka_na_vystavu_VCELY_A_VCELARSTVO_predna_stranaVýstava, ktorá vznikla v spolupráci s viacerými partnermi – s Gemersko-malohontským múzeom v Rimavskej Sobote, Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene, Slovenským národným múzeom v Martine, O. z. Živica, Greenpeace a v neposlednom rade so Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici, bude v mnohých ohľadoch označovaná za jednu z „naj“. Okrem toho, že sa medené mesto zaradilo medzi svetové a európske metropoly podporujúce záchranu včelstva, rozšírilo aj úzky okruh slovenských miest a pridalo sa k mestám ako Bratislava, Zvolen, Považská Bystrica, Kežmarok, Žilina a Lučenec, v ktorých sú úle umiestnené na strechách budov, komplexov škôl, v parkoch, či dokonca v areáli veterinárnej ambulancie. „Stredoslovenské múzeum po vzore Prírodovedného múzea vo Viedni je prvé na Slovensku so živým úľom v priestoroch expozície, zdôrazňuje a na výstavu pozýva riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký. Pretaviť myšlienku do skutočnosti pomohla aj Stredná odborná škola Pod Bánošom, ktorá vychovala už nejednu generáciu slovenských včelárov.

O zaujímavom živote včiel, včelárení v minulosti a v súčasnosti sa dočítajú návštevníci kaštieľa na informačných paneloch k výstave VČELY A VČELÁRSTVO. Súčasťou výstavy sú aj panely Greenpeace venované téme ohrozenia včiel s názvom Zachráňme včely! Úbytok včiel je čím ďalej tým viac pálčivým celosvetovým problémom. „Od prežitia včely závisí aj život človeka!“, zdôrazňuje výchovný aspekt výstavy jej autorka, zoologička Renáta Kapustová.       

Ilustracna_fotografia_Vystava_VCELY_A_VCELARSTVO_03Detskí návštevníci Tihányiovského kaštieľa sa počas výstavy môžu tešiť na tematické nedeľné tvorivé dielne. Pre dospelých záujemcov budú pripravené komentované prehliadky výstavy s  Renátou Kapustovou (2.6., 28.7., 22.9.2016), ale aj odborné poradenstvo pre všetkých začínajúcich, ale aj pokročilých chovateľov včiel (12. a 19.6., 14.8., 11.9.2016). Okrem poradenstva pre tých, ktorí by sa chceli o „chlebíku“ slovenského včelára dozvedieť viac, bude pripravená v spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom vo štvrtok 18. augusta o 16.30 hod. prednáška včelára Jána Ryšavého s názvom Zo života včelára.

„Júlový Cestovateľský utorok bude tematicky spätý s výstavou o včelách, pretože cestovateľ a včelár Jaroslav Pásler, účastníkom letného cestovateľského utorku pod holým nebom 12. júla porozpráva na tému Za včelami do sveta“, pozýva na sprievodné aktivity k výstave jej garantka – Dana Bardonová. Interaktívnu výstavu s včelou v hlavnej úlohe si môžu návštevníci Tihányiovského kaštieľa pozrieť až do utorka 27. septembra.