Každý štvrtok popoludní sa vďaka banskobystrickým sprievodcom môžu obyvatelia nášho mesta ocitnúť v inom storočí. Letné stretnutia sa konajú už pár týždňov, ale do konca prázdnin ešte niekoľko prehliadok zostáva. Aj o tom, ako prehliadky prebiehajú, sme sa pozhovárali s Miroslavou Žiakovou z Informačného centra Banská Bystrica.

Ako vznikol nápad, letné prehliadky situovať do jednotlivých storočí?

V roku 2020 sme ponúkli obyvateľom i návštevníkom mesta pravidelné letné prehliadky historického centra a nechali sme na našich sprievodcoch, čomu svoj výklad venujú. Bolo to pestré a veľmi podnetné. O rok neskôr sme sa rozhodli vniesť do letných prehliadok určitý systém a vznikol nápad na sériu prehliadok, v ktorej by sme predstavili Banskú Bystricu po jednotlivých storočiach. „Príbeh mesta“ tak začína vznikom Banskej Bystrice a končí v súčasnosti.

Mesto Banská Bystrica má bohatú históriu. Ako dlho trvá jedno letné stretnutie? Je čas postačujúci na to, aby obsiahol jednotlivé storočie?  

Každé stretnutie trvá približne hodinu. Časť výkladu si môžu návštevníci vypočuť v príjemnom tieni na nádvorí radnice a potom nasleduje prechádzka za jednotlivými objektmi. Samozrejme, nie je ľahké obsiahnuť za tento čas jedno storočie. Prehliadky sú ale pre širokú verejnosť a kto by mal záujem o podrobnejšie informácie, môže využiť možnosť, objednať si sprievodcu a mať rozsiahlejší výklad podľa želania.

Najbližšie stretnutie sa bude konať 21. júla. Do akého storočia sa vyberieme prostredníctvom prehliadky mestom?

Najbližšie sa vyberieme do 16. storočia. Bolo to obdobie pôsobenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti a obdobie rozkvetu mesta. Návštevníci sa majú určite na čo tešiť.

Kto návštevníkov po meste sprevádza?

Sprevádzajú banskobystrickí sprievodcovia.

Plánujete podobné prehliadky napríklad aj pre školy? Bolo by to určite veľmi zaujímavé.

Pre školy ponúkame na objednávku prehliadky historického centra mesta prispôsobené deťom. Sú zaujímavé najmä pre učiteľov tretieho ročníka, keďže preberajú na vlastivede so žiakmi svoje mesto. Prehliadky pre školy sú štandardne veľmi obľúbené na konci školského roka, kedy sa organizujú školské výlety. Čo sa týka pravidelných podujatí, organizujeme „Potulky mestom“. Tie sa konajú každý mesiac a vždy sú venované inej téme. Napríklad určitému obdobiu, významnej osobnosti, budove alebo udalosti. Okrem toho je možné, objednať si prehliadku historického centra mesta alebo určitej časti a obsah výkladu je možné prispôsobiť konkrétnym požiadavkám.

Ak chcete spoznať Banskú Bystricu v priereze storočiami, pridajte sa každý štvrtok počas letných prázdnin k ostatným nadšencom histórie. Začiatok stretnutia je o 17:00 h pred budovou radnice. V prípade nepriaznivého počasia pre bližšie informácie kontaktujte Informačné centrum Banská Bystrica. Želáme vám príjemné spoznávanie nášho mesta.