Tóny organa aj rocku budú v sobotu 27. júla znieť Špaňou Dolinou. V jeden deň sa v tejto krásnej stredoslovenskej dedinke uskutočnia dve podujatia. 

V rámci 7. ročníka medzinárodného organového festivalu Vivat Vox Organi 2019 sa v špaňodolinskom Kostole Premenenia Pána bude konať inaugurácia obnoveného a zreštaurovaného barokového organa Martina Podkonického z roku 1751. Svätá omša s posvätením organa začína o 15.00 h. 

V inauguračnom koncerte Organmaratón, ktorý je otváracím koncertom festivalu Vivat Vox Organi 2019, sa predstavia David di Fiore z USA a slovenskí organisti Stanislav ŠurinMatúš Kucbel o 16.00 h. V prestávkach medzi vystúpeniami bude pre návštevníkov podujatia sprístupnený chór s prehliadkou obnoveného organu.

Banskobystričania a všetci, ktorí sa chcú inaugurácie zúčastniť, môžu využiť autobus z Banskej Bystrice do Španej Doliny s odchodom o 13.45 h. z Autobusovej stanice.  Späť sa vracia o 18.45 h.

V auguste budú v Kostole Premenenia Pána ďalšie štyri inauguračné koncerty. Uskutočnia sa každú augustovú sobotu, vždy o 18.30 h. Vystúpia na nich Stefania Mettadelli (Taliansko), Gunnar Petersen (Nórsko), Johannes Skudlik (Nemecko) a Gerard Guillemot (Francúzsko). 

Vstupné na koncerty je dobrovoľné a bude použité na dofinancovanie obnovy špaňodolinského organa. 

Pocta rockovým legendám

Podvečer, keď v kostole doznejú tóny organa, Klopačku ovládne rocková atmosféra. Šiesty ročník letného rockového festivalu ŠpanRockFest si v koncerte Tribute Rock Fest uctí rockové legendy ako sú Marián Varga, Iron Maiden, Uriah Heep či Jimi Hendrix. Zahrajú kapely Blues Generation, Collegium Musicum TributeHematit, New ProjectRene Lacko & Downtown. Rockový maratón štartuje o 18.00 h.

Už budúci víkend, v sobotu 3. augusta, sa v Klopačke na Španej Doline uskutoční ďalšie tradičné podujatie – Tekvicová zábava. V sobotu 10. a v nedeľu 11. augusta to bude 16. ročník divadelného festivalu ŠpanDiv a v sobotu 17. augusta International Jazz festival, o ktorom sa viac dozviete tu: 

Na Španej Doline to proste žije! Viac informácií o spomenutých augustových podujatiach vám prinesieme čoskoro.