Organizátorom sa podaril naozaj husársky kúsok. Účasť na Medzinárodných leteckých dňoch potvrdil aj skvost leteckého neba, ktorý sa poslednýkrát objavil na Slovensku v rámci SIAD-u v roku 2004. Na Leteckú základňu Sliač a Letisko Sliač priletí ukrajinské stíhacie lietadlo Suchoj Su-27!

siteIcon_1001Odkedy Slovenská letecká agentúra organizuje najprestížnejší letecký sviatok na Slovensku, snaží sa každý rok o účasť nejakej zo špičiek ruského letectva. Minulý rok, v rámci MLD SIAF 2012, boli naše prosby vypočuté a podarilo sa nám potvrdiť účasť najaktuálnejšieho modelu stíhačky MiG 29. Priamo z Ruska vtedy priletel MiG 29M2. Je v našom záujme pozývať lietadlá z východných krajín aj keď to nie je jednoduché. Ťahákom tohtoročných Medzinárodných leteckých dní bude stíhacie lietadlo Suchoj Su-27. To, že tento stroj priletí je dôkazom toho, že SIAF má cveng a nie nadarmo patrí medzi top letecké dni v Európe,“ hovorí riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Okrem lietadla Su-27 priletí aj Su-25, ktoré bude na statickej ukážke a tiež doprovodné lietadlo AN-26. „Je to niekoľkomesačná tvrdá práca celého organizačného tímu. Sme pyšní, že sa nám to podarilo. Už dnes môžem s určitosťou povedať, že Medzinárodné letecké dni SIAF 2013 prekonajú tie minuloročné, najmä čo sa týka účasti.

Stíhačka je celosvetovo známa aj vďaka svojim manévrovacím schopnostiam a neobvyklým obratom – manéver Kobra a Zvon. Pri prvom začína rotáciou vzad o 120 stupňov. Lietadlo udržuje v dosiahnutej polohe výšku a pohybuje sa horizontálne vpred. Rýchlosť rýchlo poklesne a Su-27 potom vrhne svoju prednú časť smerom dopredu. Manéver Zvon začína vertikálnym stúpaním, na ktorého vrchole rýchlosť poklesne na 0 km/hod. Stroj sa pretočí dozadu, nechá klesnúť predok a počas akcelerácie sa pretočí okolo svojej osi.

Suchoj Su-27, v kóde NATO má pomenovanie Flanker, je sovietske jednomiestne dvojmotorové stíhacie lietadlo štvrtej generácie. Su-27 vzniklo ako reakcia na nový typ stíhačky vo výzbroji amerického letectva – F-15 Eagle.

Frogfoot alebo Suchoj Su-25 je podzvukové bojové lietadlo, ktoré bolo navrhnuté v polovici 70. rokov 20. storočia v bývalom ZSSR. Su-25 je vysoko manévrovateľný hornoplošník, schopný nasadenia z neupravených plôch v blízkosti bojiska. Vo svete je známy pod prezývkou „lietajúci tank“ a v Rusku získal pomenovanie „Havran“.

Antonov AN-26, v kóde NATO „Curl“, je sovietske dvojmotorové turbovrtuľové transportné lietadlo určené pre krátke a stredné trate. Konštrukčne vychádza z typu lietadla Antonov AN-24 s dôrazom na možnosti vojenského využitia.

[youtube rEgUFja86MI 640 320]