Aj s týmto sloganom zavítal na dva dni do Banskej Bystrice po hlavnom meste a  Košiciach Medzinárodný filmový festival Bratislava (IFF). Pred tromi rokmi to bolo práve naše mesto, ktoré sa ako prvé stalo dejiskom festivalových dní IFF, počas ktorých organizátori ponúkajú to najlepšie zo svetovej i slovenskej filmovej tvorby aj nebratislavským divákom. Výber filmov sa prispôsobuje mestu, v ktorom sa budú diela  premietať. Tak sa v ponuke pre Banskú Bystricu ocitol napr. dokument Chránené územia o tunajšom Divadle z Pasáže alebo práce absolventov Akadémie umení (Bude dobre Dany Kojnokovej o ľuďoch z okraja spoločnosti).

Riaditeľka festivalu – mimochodom pôvodom Banskobystričanka – Mária Reháková na tlačovej konferencii uviedla, že organizátori plánujú festivalové dni v Banskej Bystrici rozšíriť v budúcom roku na tri dni a taktiež chcú, aby filmové premietanie doplnili aj sprievodné podujatia, ktoré by sa mali konať v Kúpeľoch Brusno. Mesto má podľa nej všetky predpoklady na to, aby „Banská Bystrica rezonovala ešte viac v budúcnosti.“

Už tento rok si vedenie festivalu vyskúšalo spoluprácu s miestnym filmovým klubom, ktorý má vyše 1000 členov a je najväčším filmovým klubom na Slovensku. V záujme rozvoja festivalových dní chce zároveň kooperovať aj s Akadémiou umení v Banskej Bystrici, čo privítal aj jej rektor Matúš Oľha.

Na tlačovej konferencii sa zúčastnila aj herečka Mária Kráľovičová. Tá získala ocenenie, ktoré už druhý rok udeľuje Medzinárodný filmový festival Bratislava a hlavné mesto Bratislava slovenským osobnostiam slovenského divadelného a filmového umenia. Symbolická pamätná dlaždica s jej menom pribudne na Filmový chodník slávy pred bratislavským Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava počas Kultúrneho leta. Minulý rok sa laureátom tohto ocenenia stal Ladislav Chudík. Kráľovičová uviedla, že podľa nej by si toto ocenenie zaslúžilo na Slovensku veľa divadelných a filmových umelcov.

Pôvodne sa mal festivalových dní zúčastniť aj režisér a scenárista Juraj Jakubisko, ktorého však kvôli hospitalizácii zastúpila jeho manželka Deana Jakubisková-Horváthová. Tá sa tiež narodila v Banskej Bystrici a viac nielen o jej vzťahu k nášmu mestu sa dozviete ešte dnes v osobitnom článku. IFF Bratislava pokračuje v Europa Cinemas aj v dnešný deň. Od 17. do 18. novembra sa už festivalové dni presúvajú do Žiliny.