Program biatlonového IBU Cupu v Osrblí pokračoval v stredu skrátenými vytrvalostnými pretekmi žien aj mužov.

Po víkendových rýchlostných a stíhacích pretekoch sa slovenský tím v Osrblí okresal a obmenil, keďže podstatná časť slovenskej zostavy, ktorá sa predstavila počas minulého víkendu, odcestovala do tirolských Álp na svetový juniorský šampionát.

Bežecky silná Remeňová, posun Smerčiakovej, zaujala Horniaková

Po krátkej dvojdňovej pauze pokračoval program IBU Cupu štvrtým kolom ďalej v našom Národnom biatlonovom centre. Tentokrát pomerne novou disciplínou, skrátenými vytrvalostnými pretekmi na 12,5 km, v ktorej sa za nepresný výstrel udeľovalo 45 sekúnd penalizácie.

Zvíťazila už hneď druhá pretekárka na trati Vanessa Voigtová, ktorej sadla strelnica, neurobila ani jednu chybu a využila aj najlepšiu trať, keďže mierne sneženie ju prirodzene zhoršovalo. So 7-sekundovým odstupom bola druhá ďalšia Nemka Hanna Kebingerová, ktorá sa tiež ani raz nepomýlila. Na pódiu ich doplnila skúsená Američanka Madeleine Phaneufová.

Najväčšie nádeje spomedzi slovenských biatlonistiek sa vkladali do juniorky Márie Remeňovej. Tá v stredajších pretekoch zlepšila svoje maximum v seniorskom IBU Cupe z 50. na 39. miesto. To dosiahla so stratou +3:56 a celkovo štyrmi chybami na strelnici, pričom na každej zo šytroch strelieb minula po jednom výstrele. Za tento výkon získala dva body, pričom bodovala ako jediná zo Sloveniek. Pomohol jej k tomu dobrý bežecký výkon.

„Cítila som sa celkom dobre, taký štandard. Som rada, že som sa dokázala takto koncentrovať. Škoda tých pár chybičiek, štyri ma mrzia, mohla som tam dať aspoň jednu nulu. Som rada aj za ten bežecký čas. Tie dva bodíky ma tešia,“ zhodnotila svoj výkon Mária Remeňová.

Takisto štyri chyby na strelnici zaznamenala Aneta Smerčiaková, ktorá dosiahla 62. miesto. Išlo o jej najlepší výsledok sezóny. O jednu priečku za ňou skončila s dvomi streleckými chybami Barbora Horniaková. Skúsenosti medzi seniorkami prišli nazbierať aj juniorky Barbara Skačanová (79. miesto) a Alena Kešeľáková (81. miesto).

V stredu zabojovali v dlhých pretekoch aj naši mladí pretekári, najlepší Gregor

Muži otvorili druhý týždeň v Osrblí skrátenými vytrvalostnými pretekmi na 15 km, kde sa po štyroch nulách radoval Rus Nikita Poršenev. Stačil mu na to aj dvadsiaty bežecký čas.

Zo Slovákov skončil najvyššie 18-ročný dorastenec Matej Gregor, ktorý v slovenskej internej kvalifikácii o účasť na juniorských MS v Obertilliachu skončil až na ôsmom mieste. Napriek tomu sa mu podarilo vďaka dobrej streľbe poraziť slovenských juniorov. Po druhej streľbe bol dokonca na senzačnom 54. mieste, no potom urobil štyri chyby a klesol na finálne 83. miesto. Ako jediný zo slovenských reprezentantov sa dostal pod hranicu desiatich minút odstupu.

O rok starší junior Damián Cesnek bol podľa očakávania o minútu rýchlejší na trati. Ani na strelnici to nebolo až také pomalé, ale urobil až osem chýb a bol bez šance na prekvapenie. Bolo z toho 89. miesto. Viliam Kostelník sa so šiestimi streleckými chybami umiestnil na 93. priečkePavol Štrba výrazne zaostal na trati a porazil len dvoch súperov.

Kompletný report ženských a mužských vytrvalostných pretekov nájdete na stránke slovenskybiatlon.sk. Program IBU Cupu v Osrblí pokračuje štvrtkovými štafetami žien aj mužov.