Uplynulý víkend odštartoval program biatlonového IBU Cupu v Osrblí. Zatiaľ čo v sobotu bol na programe ženský a mužský šprint, v nedeľu si biatlonistky a biatlonisti zmerali sily v stíhačke. V akcii boli aj slovenské reprezentantky a reprezentanti.

V sobotnom šprinte vynikajúci Sklenárik, bodoval aj Ottinger

Kolotoč IBU pohára sa presunul do Národného biatlonového centra na Horehronie, kde mrazivé počasie privítalo v sobotu dopoludnia v prvej disciplíne 110 pretekárov v mužských rýchlostných pretekoch.

V úvodnom šprinte zvíťazil nórsky pretekár Haavard Bogetveit, ktorý na strelnici neminul terč ani raz. K tomu pridal aj skvelý bežecký výkon. Druhý muž šprintu, Nemec Justus Strelow, bol taktiež strelecky bezchybný. Tretí skončil Nór Erlend Bjöntegaard.

Všetci slovenskí reprezentanti nastupovali na sobotné preteky ako juniori a mali pred sebou boj o miestenky na mládežnícke MS. Medzi mužmi podal zatiaľ životný výkon Tomáš Sklenárik, ktorý so stratou +1:53 obsadil 28. miesto a získal 13 bodov. Darilo sa mu na strelnici, kde minul len jeden terč. „Dnes sa mi nebežalo veľmi dobre, ale vedel som, že s dobrou streľbou to môže byť pekný výsledok. V tomto vetre som sa chcel zamerať hlavne na tú streľbu, s ktorou som spokojný,“ povedal po rýchlostných pretekoch Tomáš Sklenárik.

Tomáš Sklenárik

Bodoval aj Lukáš Ottinger. Ten sa so stratou +2:17 umiestnil na 39. priečke a získal 2 body. Zaznamenal pritom čistú streľbu. „Prvé kolo bolo super, parádne sa mi bežalo. Strelecky som si podržal ležku aj stojku. Dlhšie som strieľal, ale oplatilo sa, padalo to. V druhom a treťom kole som mal pocit, že sa dvíhal vietor a cítil som to na trati. Bolo náročné jazdiť proti vetru, stálo ma to veľa síl a cítil som, že som už od toho druhého kola spomaľoval. V celku to však hodnotím fajn,“ zhodnotil svoj výkon Lukáš Ottinger.

V sobotnom šprinte na 10 kilometrov sa predstavili aj ďalší štyria slovenskí reprezentanti. Peter Golian obsadil s jednou chybou na strelnici 91. miesto. S tromi streleckými chybami sa na 97. pozícii umiestnil Samuel Hubač. O jedno miesto za ním skončil s dvomi streleckými chybami Damián Cesnek. Na poslednej 109. priečke skončil so štyrmi chybami na strelnici Viliam Kostelník.

V ženskom šprinte slušné výsledky J. Machyniakovej a Michaličkovej

Popoludní si v menšom mraze a príjemnom slnečnom počasí zmerali sily ženy. V ženskom šprinte na 7,5 km dominovala 23-ročná Nemka Vanessa Voigtová, ktorá zaznamenala bezchybnú streľbu. Druhé miesto patrilo o dva roky staršej Ruske Jekaterine Noskovovej. Ani ona sa na strelnici nepomýlila a prvenstvo jej ušlo len o šesť desatín sekundy. Na pódiu ich doplnila Voigtovej krajanka a rovesníčka, Anna Weidelová.

Dve slovenské dievčatá juniorky už nastupovali bez tlaku a kvalifikované na MSJ. Ďalšie dve o poslednú miestenku bojovali a pre Smerčiakovú to bol začiatok domácej kampane celého programu Osrblia. Debutantka Kešeľáková chcela zdolať aspoň pár súperiek.

Lucia Michaličková

Lucia Michaličková bojovala o posledné miesto na MS. Kvalifikovať sa jej napokon podarilo, keď podala jeden z najlepších výkonov kariéry a so stratou +2:19 a dvomi streleckými chybami obsadila 48. priečku. „V streleckej forme je tam posun, ale stále si myslím, že tie strhnuté rany tam nemuseli byť. Cítim, že bežecky ešte nie som stopercentná, lebo po ME som ochorela. Išla som do šprintu s tým, že by som chcela byť v stíhačke, a to sa mi podarilo. Chcela by som poďakovať servisákom, ktorí odviedli výbornú prácu,“ povedala po pretekoch Lucia Michaličková.

Pre Júliu Machyniakovú to bola šanca opäť sa ukázať v medzinárodnej ženskej konkurencii. Miesto na MS si už vybojovala kariérnym výsledkom na ME. V sobotnom šprinte v Osrblí minula terč raz v ľahu a raz v stoji. Do cieľa prišla so stratou +2:15 a spomedzi Sloveniek zaznamenala najlepší výsledok, keď skončila na 46. mieste. „Na trati som sa necítila tak dobre ako inokedy. Cítila som celkom ťažké nohy a cítila som, že som pár dní nepretekala. Teší ma, že v takejto konkurencii dokážem sebavedomo a rýchlo strieľať. Tento rok som v streľbe urobila veľký pokrok a čo sa týka pretekov, zatiaľ mi to vychádza vtedy, keď treba,“ zhodnotila svoj výkon Júlia Machyniaková.

Júlia Machyniaková

Na štart sa postavili aj ďalšie štyri slovenské reprezentantky. Na 71. mieste sa so štyrmi chybami na strelnici umiestnila Mária Remeňová. Zuzana Remeňová zas s dvomi streleckými chybami obsadila 76. priečku. Aneta Smerčiaková minula na strelnici trikrát a skončila na 84. mieste. Alena Kešeľáková netrafila šesť terčov a umiestnila sa na 91. pozícii.

Rozšírený report sobotných rýchlostných pretekov mužov a žien nájdete na stránke slovenskybiatlon.sk.

V nedeľu dobrá stíhačka v podaní Sklenárika

Šprint dopadol totálne suverénne pre Nórov a Nemcov. Do najlepšej desiatky pustili len jedného Ukrajinca. Potvrdiť to chceli aj v stíhačke, kde mali veľký náskok. Víťaz zo šprintu Bogetveit nepredviedol v nedeľu dopoludnia taký sebavedomý výkon, ako sa očakávalo a preteky zdramatizoval celkovo šiestimi trestnými kolami. Víťazom sa stal Nemec Philipp Nawrath. Druhé miesto zopakoval Justus Strelow, ktorý sa pomýlil len raz. Od tretieho miesta sa zoradili všetci štartujúci Nóri, na čele s bezchybným Sivertom Bakkenom a Aleksanderom Andersenom s dvomi chybami.

Na štart nedeľnej stíhačky na 12,5 km sa postavila aj dvojica Slovákov, ktorí vyrážali z bodovaných pozícií. Tomáš Sklenárik obhájil v stíhacích pretekoch 28. miesto zo šprintu, keď na štyroch položkách minul spolu štyrikrát, z toho trikrát na poslednej streľbe v stoji a do cieľa došiel so stratou +3,15. Za tento výsledok získal 13 bodov. „Ja som z dnešným výkonom spokojný, škoda tej poslednej stojky. Bežecky sa mi išlo lepšie ako v sobotu. Som spokojný, že som stíhal s chlapmi jazdiť,“ povedal na margo svojho výkonu Tomáš Sklenárik.

Lukášovi Ottingerovi tesne unikli body, keď so stratou +3:41 finišoval na 41. priečke. Zaznamenal pritom len dve strelecké chyby, obe na prvej streľbe v stoji. „Na trati som sa cítil dobre, lyže išli opäť super. Bolo síce cítiť, že bežecky ešte zaostávam za ostatnými. Stále to nebolo ono, ale opäť som to podržal na strelnici, okrem tej tretej položky, kde mi to ušlo,“ zhodnotil svoj výkon v nedeľnej stíhačke Lukáš Ottinger.

Lukáš Ottinger

J. Machyniaková siahala v nedeľnej stíhačke na body

Medzi ženami sa v nedeľu popoludní bojovalo v stíhacích pretekoch na 10 km. Vanessa Voigtová zvíťazila aj v stíhačke, tentokrát s polminútovým náskokom. Druhú priečku dosiahla Anastasija Gorejevová. Tá krúžila raz v druhej stojke a ležke, ale poslednú stojku vybielila a zaradila sa za víťazku. Triumf na dosah mala Anastasija Jegorovová. Ruska si čisté strelecké konto zašpinila na samom konci dvomi nepresnými ranami a dobehla tretia so stratou 46 sekúnd.

Zo Sloveniek sa k bodom šplhala Júlia Machyniaková, no v závere vytuhla. Po dvoch chybách v štyroch streľbách odchádzala do posledného kola so zhruba 15-sekundovým náskokom na 41. pretekárku. V poslednom kole však už nemala sily, nedokázala zrýchliť ako iné súperky, napokon ju až päť pretekárok predbehlo a skončila na 42. priečke so stratou +4:16.

„Pre mňa to bola prvá stíhačka na takejto úrovni v rámci IBU Cupu. Potrebovala som sa s tým premiérovo vysporiadať. U mňa je vždycky kameň úrazu druhá polovica, alebo tie posledné kolá. Viem že tam strácam a pre mňa sú takéto kontaktné preteky ťažké. Pre mňa je ideál, keď si sama určujem tempo. Napriek tomu, že som toho mala v závere dosť, to nebolo také zlé,“ povedala o svojom výkone v stíhačke Júlia Machyniaková.

Lucia Michaličková chybovala na strelnici celkovo päťkrát. V cieli mala stratu +6,27 a obsadila 57. miesto. Rozšírený report nedeľných stíhacích pretekov mužov a žien nájdete na stránke slovenskybiatlon.sk.

IBU Cup v Osrblí pokračuje v stredu, 17. februára vytrvalostnými pretekmi mužov a žien.