V Stredoslovenskom múzeu (SSM) bude aj druhá polovica októbra bohatá na zaujímavé podujatia. V Matejovom dome sa bude hovoriť o bylinkách, ale aj o tom, prečo ľudia v minulosti strácali hlavu, v Thurzovom dome o Samovej ríši aj o kostlivcoch. Nebudú chýbať ani tradičné víkendové tvorivé dielne pre deti.

Matejov dom – Sila ukrytá v rastlinách

Utorok 17. október – 17.00 h 

V ďalšej časti obľúbeného programu Čo sa skrýva v depozitári? sa zoznámite s jedovatými a zároveň liečivými rastlinami, o ktorých už vedela staroveká medicína. V minulosti schopnosť rozoznať jedlé od nejedlého a jedovatého patrila k základným predpokladom prežitia. Dnes, táto požiadavka trochu ustúpila do úzadia, v žiadnom prípade však nestráca svoj význam.

„Špeciálnu skupinu jedovatých rastlín tvoria také, ktoré sú zároveň liečivé.  Ich zber a použitie je možné iba pod dozorom zodpovedných osôb, v ľudovom liečiteľstve sa ich zber neodporúča. Keďže jedovaté látky majú tú vlastnosť, že prenikajú do organizmu hlavne prostredníctvom slizníc, zberatelia by preto mali dbať najmä na to, aby  pri manipulácii s jedovatými rastlinami neprišli do styku s ústami alebo očami,“ hovorí botanička SSM Jaroslava Bobáková, ktorá vás podujatím Sila ukrytá v rastlinách bude sprevádzať.

V súčasnosti sa na našom území vyskytuje asi 400 druhov jedovatých rastlín, pričom najviac sa ich nachádza v čeľadi ľuľkovité a iskerníkovité. Kolchicín, atropín, akonitín sú obsahové látky rastlín, ktoré sú v malom množstve liečivé, avšak pri nesprávnom použití silne jedovaté.

„Na prednáške si predstavíme vybrané druhy liečivých a zároveň jedovatých rastlín a ich bezpečné využitie. Naučíme sa ich rozoznávať a načrieme aj do histórie, kedy rastlinné jedy slúžili ako prostriedok získania moci v krajine,“ dopĺňa Jaroslava Bobáková.

Thurzov dom – Príbeh Samovej ríše

Štvrtok 19. október – 17.00 h

V tomto roku si pripomíname 1400. výročie prvého historicky známeho politicko-mocenského útvaru západných Slovanov. Samovu ríšu, ktorá vznikla v roku 623, ešte aj dnes zastiera závoj mnohých nezodpovedaných otázok. Jediným dôveryhodným historickým zdrojom informácií o Samovi a jeho kráľovstve je písomný prameň známy pod názvom Fredegarova kronika, ktorá pestro vykresľuje udalosti spojené s aktivitami franského kupca Sama a Slovanov.

„Dozvedáme sa z nej aj o spore medzi Samom a franským kráľom Dagobertom, opisuje priebeh vojenských konfliktov, vrátane porážky franského vojska pri Vogastisburgu. Mnohé údaje zaznamenané v kronike sú však príliš stručné a nejednoznačné, čo spôsobuje všeobecnú neschopnosť osvetliť kľúčové súvislosti historických udalostí. To viedlo k vzniku viacerých rozmanitých teórií týkajúcich sa rôznych aspektov Samovej ríše,“ uviedla archeologička SSM Marta Ďuricová.

Počas prednášky Príbeh Samovej ríše – 1400. výročie vzniku prvej politicko-mocenskej organizácie Slovanov vás zavedie do dávnych čias Samovej vlády (623 – 658), počas ktorej Slovania zviedli mnoho víťazných bojov proti Avarom. Po smrti Sama sa síce ríša rozpadla, no na jej základoch neskôr zrejme stavala Veľkomoravská ríša.

Podujatie sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie (International Archaeology Day), ktorý sa každoročne oslavuje vždy tretiu sobotu v októbri. Tento rok pripadá na sobotu 21. októbra.

Thurzov dom – Sú kostlivci ozaj strašidelní?

Streda 25. október – 17.00 h

Vedecký pokrok ovplyvnil takmer každý aspekt ľudskej existencie. Aj príbehy kostí človeka, ktoré odhaľujú ľudskú minulosť nám z roka na rok odkrývajú stále viac informácií o našich predkoch. Historickí antropológovia, ktorí sa dostávajú aj na miesta, ktoré nie sú pre väčšinu ľudí bežne prístupné, sa tak stávajú čitateľmi kostí. Čo všetko sa z nich dá reálne zistiť sa dozviete na prednáške bioarcheologičky Zuzany Hukeľovej, ktorá má názov Sú kostlivci ozaj strašidelní?

Tihányiovský kaštieľ – Ja (šváb) som tu bol skôr

Sobota, nedeľa 21. a 22. október – 14.00 h

Víkendové tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli sa budú niesť v znamení výstavy Pozoruhodné šváby – Nepanikárte! Téma Ja (šváb) som tu bol skôr naznačuje, že dielne budú venované dávnej minulosti. Deti si vytvoria diorámu znázorňujúcu pradávne časy Zeme, keď človek na nej ešte nežil… ale šváby už áno.

Matejov dom – Bezhlavo do múzea

Sobota 28. október – 19.00 h

V minulosti sa aj drobný prehrešok trestal tým najtvrdším spôsobom. V mnohých prípadoch tak obvinený skončil pod katovým mečom. Dodnes sú známe príbehy ľudí, ktorí kvôli nepriazni osudu prišli o hlavu. Osudy týchto nešťastlivcov vám priblíži nočná kostýmová komentovaná prehliadka Bezhlavo do múzea. A dozviete viac aj o tom, prečo o svoju hlavu prišiel Ján Krstiteľ, kňaz z Ľubietovej Ján Benkovič či uhorská šľachtičná Juliana Korponaiová-Géciová. Očakávajte napätie a umocnenú atmosféru. Vstupy na prehliadku sú o 19.00, 20.00 a 21.00 h. Kapacita podujatia je však obmedzená na maximálne 20 osôb pri jednom vstupe.  Lístky (4 €) si už môžete zakúpiť v predpredaji v pokladni Matejovho domu (denne od 9.00 do 17.00 h).