Smiech sprevádza človeka takmer od narodenia. Vedci sa dokonca domnievajú, že zohral jednu z hlavných rolí pri evolúcii človeka (podľa tejto teórie sa vyvinul z pocitov a prejavov triumfu), takže môžeme predpokladať, že je neodeliteľným spoločníkom nášho druhu už veľmi dlhú dobu.

Ľudia ale nie sú jediný druh, ktorý má zmysel pre humor – hoci charakteristický vokálny prejav smiechu (ha-ha) je jedinečný, už dlho sa vie, že zmysel pre humor je vlastný aj zvieratám. Každý z nás by bol schopný ho rozpoznať u primátov, pretože používajú podobnú mimiku ako ľudia, majitelia domácich zvierat ho však určite už vypozorovali aj u druhov, ktoré sú nám menej príbuzné. U psov je radosť po každej hre s majiteľom neprehliadnuteľná, mačky sa “smejú” pri pradení, alebo “love” na povrázok, králik na vás rád prevrhne pohár vody a pobavene odhopká, potkany zas občas svojho chovateľa laškovne hryznú do prstu a čakajú, že sa s nimi bude na oplátku hrať. Aj majitelia hovoriacich papagájov tvrdia, že ich zverenci veľmi dobre vedia, v akých situáciách použiť to najnevhodnejšie slovo. Zvierací humor teda určite nedosahuje komplexnosť židovských vtipov, na groteske typu Toma a Jerryho by sa však zrejme pobavili. Ostatne aj ľudský zmysel pre humor prechádza vývojom – v útlom veku sa nám páčia vyšie spomenuté jednoduché grotesky, neskôr prichádzajú na rad hovorené, či písané vtipy a iné, zložitejšie formy humoru. Ale dosť už bolo teórie, poďme si namiesto toho radšej prečítať nejaký ten vtip.

Jeden Európan vyrastal v Indii, pretože jeho rodičia tam boli pracovne vyslaní. Raz, keď len tak išiel po ceste, stretol malého sloníka, ktorý mal tŕň v nohe. Uľútostilo sa mu ho a tak mu ten tŕň z nohy vytiahol! Roky na to, keď už malý Európan býval zase v Európe a bol dospelý, prišiel z Indie veľký cirkus. Európan sa tam išiel pozrieť. Sedel v prvom rade, keď tu zbadal slona, ktorý sa podobal na to malé sloníča kedysi v Indii. Slon si ho tiež všimol, podišiel k nemu, objal ho chobotom a zdvihol do výšky. A potom toho Európana hodil na zem a podupal, takže to bol asi iný slon…

Ak si chcete oživiť deň dobrými vtipmi navštívte napr. www.vtipy.net