Podmanive bluesV roku 2003 produkoval uznávaný režisér Martin Scorsese sériu dokumentárnych filmov The Blues. Dokumenty boli venované histórií bluesovej hudby. 

V každej zo siedmych epizód iný režisér skúma etapu vo vývoji blues. V rámci pravidelných klubových projekcií prináša hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice výber troch najzaujímavejších dokumentov. Tie sa budú premietať každú stredu o 16-tej hodine. Prvý dokument bude premietnutý už najbližšiu stredu 13. januára. Vstup na premietanie je voľný a filmové dokumenty sú v anglickom znení.

Feel Like Going Home – 13. január, 93 minút, réžia Martin Scorsese

Režisér Martin Scorsese vzdáva hold jednému z prvých štýlov bluesovej hudby – delta blues, ktorý vznikol pri ústí rieky Mississippi. Putovanie za koreňmi dopĺňajú archívne nahrávky skladieb v podaní Johna Lee Hookera, Muddyho Watersa a ďalších.

The Soul of a Man – 20. január, 103 minút, réžia Wim Wenders

Dokumentárny film  skúma hudobnú kariéru bluesmanov Skip James, Blind Willie Johnson a JP Lenoir. Vo filme sa zaskveje Nick Cave and the Band, Lou Reed, James Blood, Cassandra Wilson a ďalší. Film získal cenu Emmy za vynikajúcu kameru a propagovanie literatúry faktu, cenu divákov na Medzinárodnom filmovom festivale v São Paulo. Mimo súťažne bol  premietaný na filmovom festivale v Cannes v roku 2003.

Piano Blues – 27. január, 90 minút, réžia Clint Eastwood

Vo filmovom dokumente  Piano Blues Clint Eastwood skúma svoju celoživotnú vášeň – klavírne blues a jazz. Vysvetľuje svoju lásku k hre na klavír, ku ktorej ho priviedla matka prostredníctvom  nahrávok Fatsa Wallersa. Film zachytáva autentické rozhovory a príbehy slávnych klaviristov, akými sú Ray Charles, Duke Ellingron, Nat King Cole, Oscar Peterson, Thelonious Monk a ďalší.