V minulosti hudobníčky a hudobníci ako Tracy Chapman, Patti Smith, Peter Gabriel, Bruce Sprengsteen a mnoho ďalších muzikantov či kapiel už hralo na podporu najväčšej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI).

Aj v Banskej Bystrici, v Klube 77, sa v stredu 6. marca odohrá koncert na podporu ľudských práv.

Podujatie organizuje Banskobystrická univerzitná skupina Amnesty International (BUS AI) v spolupráci s Food not Bombs Banská Bystrica. Cieľom koncertu je vyjadriť  podporu  ľuďom, ktorých ľudské práva sú porušované a upozorniť širokú verejnosť na rozsah, v akom k tomuto porušovaniu dochádza. Dennodenne sme svedkami perzekúcie ľudí len preto, že vyjadria odlišný postoj ako vládnuca garnitúra, postavia sa proti nezodpovedným praktikám veľkých nadnárodných spoločností, obhajujú práva žien, neboja sa verejne prezentovať svoj nesúhlas a požadovať dodržiavanie ľudských práv v súlade s medzinárodnými záväzkami svojej krajiny. To je len krátky a neúplný zoznam dôvodov, pre ktoré sú ľudia väznení, mučení a perzekvovaní. Pritom aj na Slovensku jednotlivci či skupiny zažívajú diskrimináciu zo strany štátu a spoločnosti pre ich hendikep, farbu pokožky, náboženstvo či pohlavie.

Koncert Hudbou za ľudské práva vyjadruje podporu hudobníkov a hudobníčok, aktivistov a aktivistiek tomuto úsiliu za svet, v ktorom sú ľudské práva plne rešpektované.

V stredu 6. marca sa večer v banskobystrickom Klube 77 začne o 18.40 premietaním českého filmu Film jako Brno, na ktorý nadviaže diskusia s organizátormi koncertu.

Koncert o 20.00 odštartuje skupina Plastic People of the Universe Revival. Ako už názov napovedá, hudobníci a hudobníčky skupiny vzdávajú poctu jednej z najznámejších českých undergroundových skupín a prezentujú ich tvorbu. Po nich bude nasledovať kapela Pas de Pitié!, ktorá u poslucháčov zarezonovala najmä vďaka účasti v troch finálových kolách súťaže Francúzska pieseň. Koncert zavŕši zoskupenie 220V, ktoré sa orientuje výhradne na vlastnú tvorbu, využívajúc fúziu rôznych hudobných žánrov a ich fanúšikovia a fanúšičky sa čoskoro dočkajú prvého albumu. Každá skupina venuje svoj koncert jednému väzňovi svedomia. Článok o väzňoch svedomia, pre ktoré budú skupiny hrať, vám čoskoro prinesieme na blogu amnestyinternational.blog.sme.sk.

Priamo na mieste bude možnosť svoju podporu väzňom a väzenkyniam svedomia prostredníctvom napísania listu, v ktorom vyzvete štátne orgány vybraných krajín, aby v konkrétnych prípadoch okamžite konali. No a pre všetkých a všetky, čo zavítajú do Klubu 77 bude pripravené vegánske menu z kuchyne bystrického kolektívu Food Not Bombs, ktorý o sebe takisto čosi prezradí.