Spoločnosť Smrečina Hofatex, a.s. je už od vlaňajška v reštrukturalizácii a podľa informácií, ktoré v piatok priniesla agentúra SITA, počas týždňa už bol podaný aj návrh na konkurz. Samotné vyhlásenie konkurzu zo strany súdu ešte nemusí znamenať definitívny zánik výroby, keď sa môže nájsť aj záujemca o podnik ako celok.

Smrečina Hofatex
Spoločnosť ešte svoje produkty prezentuje aj na aktuálnej výstave BB BAU.

Výroba v drevárskom podniku skončila už pred dvoma týždňami a väčšina z takmer 170 kmeňových zamestnancov už do práce nechodí. Podľa medializovaných informácií chce ešte spoločnosť požiadať o pomoc štát, a to aj napriek tomu, že tvorí dlhodobé straty. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Roman Adámek, firme nepraje najmä súčasná situácia na trhu stavebníctva, ale napríklad aj dlhá zima. „Mali sme prepad objednávok o 50 percent,“ uviedol. Súd by mal o vyhlásení konkurzu v spoločnosti rozhodnúť ešte tento mesiac.

V areáli bývalého drevárskeho závodu dnes funguje viacero drevospracujúcich firiem, avšak práve spoločnosť Smrečina Hofatex, je priamym nástupcom kedysi slávneho podniku so šesťdesiat ročnou históriou. Okrem známej výroby zápaliek sa už v minulosti pod Urpínom vyrábali aj drevovláknité izolačné dosky, ktoré boli hlavným predmetom činnosti aj po transformácii na akciovú spoločnosť. Smrečinu už v ére samostatného Slovenska sprevádzalo niekoľko veľkých transformácií a delení na viaceré menšie spoločnosti nielen v Banskej Bystrici ale aj niektorých bývalých závodov na Horehroní. V ostatných rokoch sa v médiách spoločnosť objavovala najmä v súvislosti s požiarmi, ktoré v roku 2009 a 2011 zničili časť priestorov.