Parkovisko-pri-malej-železničnej-stanici-hronHladina Hrona na vodomernej stanici v Banskej Bystrici stúpla v nedeľu celkom až o sedemdesiat centimetrov na 194 centimetrov. Túto hodnotu ukázali prístroje SHMÚ presne o polnoci z nedele na pondelok. Od tohto času už hladina len klesá.

Stúpajúci trend nemajú ani toky v povodí Hrona nad Banskou Bystricou, a tak minimálne v pondelok a utorok nie je predpoklad výraznejšieho stúpania výšky hladiny najväčšej rieky regiónu. V meste Banská Bystrica by bol prvý stupeň povodňovej aktivity vyhlásený až po presiahnutí výšky hladiny na úrovni 220 centimetrov v mernej stanici. V pondelok podvečer bola hladina na úrovni 173 centimetrov. V norme sú ďalšie sledované toky – Bystrica (výška hladiny 94 cm) a Tajovský potok s výškou hladiny v pondelok podvečer na úrovni necelých 40 centimetrov.

Zvýšenie hladín riek a potokov, aj keď podľa očakávaní nie tak dramatické ako v uplynulých dňoch, môžu ale priniesť opätovné dažďové zrážky. Tie nad našim regiónom meteorológovia predpokladajú od utorňajšieho večera až do večera nasledujúceho dňa. Najmä pre stredu preto v okrese Banská Bystrica platí 2. stupeň meteorologickej výstrahy pred dažďom, keď môže miestami spadnúť od 20 do 40 milimetrov zrážok.