Hron v Banskej Bystrici v stredu ráno na vodomernej stanici v centre mesta dosiahol výšku 275 centimetrov, čo predstavovalo už druhý stupeň povodňovej aktivity. Pre centrum mesta to ešte štandardne nepredstavuje ohrozenie, problémom sú však odkryté časti brehu v súvislosti so stavbou novej protipovodňovej ochrany.

S ohľadom na výhľad meteorológov, že očakávané zrážky sa mali postarať o jeho zvýšenie v meste o ďalších dvadsať centimetrov, od rána na viacerých lokalitách zasahovali príslušníci Hasičského záchranného zboru, ale aj členovia dobrovoľných hasičských zborov a tiež pracovníci stavebnej firmy podieľajúcej sa na výstavbe protipovodňovej ochrany.

Postupne došlo ku zaisteniu a nainštalovaniu stoviek metrov protipovodňových zábran pri zimnom štadióne a ďalej na Huštáku. Došlo navyše ku úplnému uzavretiu dvoch z trojice mostov vedúcich smerom na Uhlisko či podchodu pod železničnou stanicou Banská Bystrica mesto. Most pod Kapitulskou ulicou opätovne otvoria pre dopravu vo štvrtok o desiatej hodine.

Hasiči počas dňa a následne i počas noci situáciu ďalej monitorovali. Stredajšie popoludňajšie zrážky však v regióne i na Horehroní neboli tak výrazné, ako sa pôvodne očakávalo. V stredu už Hron svoje maximum z rána neprekonal a jeho hladina ďalej klesala a vo štvrtok nadránom kulminovala na úrovni 271 cm. Počas štvrtka sa navyše má dážď z väčšej časti nášmu kraju vyhnúť. Aj preto bude hladina Hrona postupne ďalej klesať.

To má, podľa modelovej predpovede vodného stavu SHMÚ, vytvoriť dostatočný priestor na to, aby aj očakávané piatkové zrážky súčasné koryto Hrona v centre mesta zvládlo. Tok však bude naďalej rozvodnený, jeho výška má počas štvrtka klesnúť podľa odhadov odborníkov na 239 centimetrov, v piatok by sa mohla prechodne opäť zvýšiť na výšku cez 254 centimetrov pri vodomernej stanici v centre Banskej Bystrice.

Spomienky na rok 1974

Skôr narodení Banskobystričania si pri stredajších mimoriadnych opatreniach v centre mesta okamžite spomenuli na rok 1974. Od 19. do 24. októbra sa mestom pod Urpínom prehnala tisícročná voda, ktorá okrem materiálnych škôd pripravila počas záchranných prác o život aj vojaka základnej vojenskej služby.

Voda bezprostredne ohrozila 27 podnikov, z toho 4 z nich úplne zničila. Viac ako 42 kilometrov ciest bolo neprejazdných a pod vodou sa ocitlo 267 domov. V dôsledku prírodnej katastrofy museli záchranári evakuovať viac ako 300 rodín. Tisícročná voda zaplavila domy na Štefánikovom nábreží, zatopená bola aj bývalá autobusová stanica, areál závodu Smrečina a mestská časť Uhlisko. Ikonické sú zábery na „jazero“ pod Pamätníkom SNP.