Mesto Banská Bystrica v spolupráci so štúdiom RTVS v Banskej Bystrici v priebehu roka 2014 zrealizuje tri verejné nahrávky z cyklu Hrajteže mi, hrajte. Prvá z nich sa uskutoční už 25. apríla o 19.00 hod. v priestoroch Aula Beliana. Tento tradičný koncert sa teší veľkej obľube a medzi folklórnymi podujatiami na Slovensku mu patrí popredné miesto.

V rámci programu prvého koncertu sa predstavia Ľudová hudba Pupov z Terchovej,  goralská muzika z Hladovky a speváci Folklórneho súboru Skorušina z Liesku,  Fsk Brezinky z Polomky a Fsk Kýčera z Čierneho Balogu.

hrajteze2fotkyCieľom jednotlivých podujatí je predstaviť osobnosti ľudovej a folklórnej tvorby, interpretov ako aj etnografov a vedúcich súborov. Zámerom tohto projektu je zároveň vzdať hold slovenskému slovu, ľudovej piesni a prostredníctvom nich aj predkom. Cez jedinečné a profesionálne spracovanie sa organizátori snažia priblížiť obyčaje dedov a naučiť mladšiu generáciu vnímať krásu a význam ľudovej piesne.

Ako výstup z verejnej nahrávky je jedinečný zvukový záznam spracovaný na najvyššej úrovni. Zvuková archivácia podujatia Hrajteže mi, hrajte pomáha preniesť tradície do budúcnosti a uchovať ich tak aj pre ďalšie generácie. Zároveň robí toto podujatie jedinečným.

Okrem hudobných vystúpení budú koncerty obohatené aj o sprievodné slovo. V ňom zaznejú informácie o zvykoch, tradíciách a osobnostiach z jednotlivých regiónov Slovenska s dôrazom na Banskobystrický kraj.

Ďalšie dva koncerty sú plánované na október a december. Venovať sa budú najmä jubilantom z oblasti interpretácie folklóru, ktorých činnosť je spojená aj s Banskou Bystricou, ako napríklad Anna Jakubíková, či Ondrej Molota.

Vstupenky na verejnú nahrávku je možné kúpiť v predpredaji v Informačnom centre mesta Banská Bystrica za cenu 8 eur alebo pred začiatkom podujatia.