Do Štiavničiek sa s veľkou pravdepodobnosťou ešte tento rok zahryznú stavebné stroje, jarnú časť druhej najvyššej futbalovej ligy tam však ešte plánuje dohrať MFK Dukla. Tieto plány môžu skomplikovať práce na dočasných stavbách v súvislosti s hokejovým Winter Classic, ktoré sa uskutoční v dňoch 2. a 3. februára.

Nad jarným návratom futbalistov na trávnik banskobystrických Štiavničiek teraz ale visí otáznik. Prvé slovenské hokejové Winter Classic v podobe hokejových zápasov pod holým nebom sa totiž uskutoční práve na Štiavničkách a už prípravné práce dali tamojšiemu trávniku poriadne zabrať.

Všetci fanúšikovia športu v Banskej Bystrici unikátne podujatie vítajú a ani zástupcovia banskobystrického futbalu nie sú výnimkou. Funkcionári MFK Dukla však zostali nemilo zaskočení, keď bez predchádzajúcej konzultácie začali po hracej ploche, na ktorej bol len mäkký sneh, jazdiť ťažké mechanizmy a zarývať sa do niektorých častí futbalového trávnika.

„Prístup pracovníkov môže spôsobiť, že nebudeme môcť odohrať prvé jarné kolo na Štiavničkách a budeme musieť hľadať štadión v inom meste, čo prinesie len zvyšovanie nákladov a nespokojnosť fanúšikov. To je však jeden z tých najhorších možných scenárov,“ hovorí jeden z funkcionárov MFK Dukla Ivan Šimko.

Organizátori Winter Classic oponujú, že od začiatku prípravných prác na podujatie myslia na čo najšetrnejší prístup k hracej ploche na Štiavničkách.

„Všetky práce na štadióne VŠC Dukla v Banskej Bystrici sa robia s ohľadom na zachovanie trávnika pre jarnú časť futbalovej ligy. Aj preto sa pred vstupom na trávnik uvalcoval povrch tak, aby sme v čo najväčšej miere predišli poškodeniu hracej plochy, keďže tá nebola ešte dostatočne premrznutá,“ uviedol v stanovisku pre BBonline.sk mediálny manažér Kaufland Winter Classic Games 2019 Jakub Takáč.

Ako však pre BBonline.sk uviedol Šimko, pracovníci začali pristupovať ku ploche šetrnejšie až po ich zásahu. „Uvalcovanie trávnika bol výborný nápad Milana Smäda, keďže v prvom momente nám organizátori Winter Classic bez konzultácie s nami poslali na ihrisko ťažký traktor s radlicou v snahe odhrnúť celé ihrisko. Už vtedy došlo k výrazným poškodeniam nepremrznutého trávnika, a tak sme ich zastavili a poslali preč. Organizátori nariadili bagristovi lyžicou kĺzať po ploche a tým utlačiť sneh. Sľúbené valcovanie však neprebehlo na celej ploche a na neutlačených miestach vykladala niekoľko tonová Tatra kontajner s freónom o hmotnosti 7,6 tony. Naďalej však prebiehalo nekontrolovateľné a pre mňa nepochopiteľné odhŕňanie snehu bagrom. Ten sa na nerovnom povrchu nepravidelne nakláňal a v niektorých miestach došlo k úplnému kontaktu jeho lyžice s trávnikom. Keď po týchto miestach opakovane prechádzal, spôsobil početné koľaje a diery. Čo sa týka výstavby 60 tonovej tribúny, organizátor prisľúbil, že stvrdnutý sneh a miestami ľad sa bude sekať ručne aby nedošlo k žiadnemu poškodeniu. Po dlhšom čase si však robotníci chceli zjednodušiť prácu a zavolali si na pomoc bager, ktorý kolmo na plochu doslova rýpal svojou lyžicou,“ doplnil funkcionár MFK.

„Winter Classic vítame a sme hrdí, že je slovenská premiéra tohto podujatia práve v našom meste. Držíme palce organizátorom, aby sa celá akcia vydarila. Veríme, ale že keď budeme potrebovať vo feburári a marci pomôcť s odstraňovaním škôd, tak nám budú nápomocní,“ dodal Ivan Šimko z MFK Dukla.

Posledné veľké podujatie na Štiavničkách

Hokejové Winter Classic bude pritom zrejme posledným veľkým podujatím na terajších Štiavničkách, na ktorom sa bude návštevnosť počítať v rádoch tisícok.

Futbalový klub MFK Dukla využíva štadión Vojenského športového centra Dukla na základe nájomnej zmluvy, ktorú má s VŠC uzavreté mesto. Samotné Vojenské športové centrum spolu s Ministerstvom obrany už dotiahli svoje plány na rekonštrukciu štadióna, ktorý sa spolu s rekonštrukciou priľahlých tréningových plôch má po novom stať najmä centrom atletiky.

Štiavničky definitívne zrekonštruujú, ale výrazne znížia kapacitu

Na hokejovom Winter Classic sa po oba dni počíta s návštevami okolo 7500 divákov, keďže sa využíva len polovica štadióna, časť z nich bude na dočasnej tribúne. Takéto návštevy však už s najväčšou pravdepodobnosťou Štiavničky po rekonštrukcii nezažijú. Celková kapacita diváckych miest štadióna sa totiž zo súčasných takmer 10-tisíc pri započítaní miest na státie, zníži len na 4-tisíc.

Dlhoročné plány na rekonštrukciu banskobystrického štadióna sa napokon zreálnili vlani v decembri, kedy vláda vyčlenila sumu celkom 13-miliónov eur na ich prestavbu. Tá by sa tak mohla začať už v tomto roku. Rovnako tento rok by sa malo začať aj s výstavbou tréningového futbalového centra v Radvani, ktoré by sa zároveň mohlo stať domovom druholigových futbalistov MFK.