Mestskí poslanci sa utorkovým neschválením šiestej zmeny tohtoročného rozpočtu Banskej Bystrice zrejme postarali o škandál, ktorý nemá obdoby. Vďaka neuhradeným faktúram za energie, opravy a ďalšie prevádzkové náklady, môžu naše športoviská do mesiaca skončiť bez elektrickej energie.

Bude sa musieť extraliga presunúť do Brezna?

Správa športových a telovýchovných zariadení mesta nemala od začiatku svoj rozpočet prispôsobený reálnym potrebám. Rozpočtovanie však nemohlo predpokladať havarijné stavy oboch hál zimného štadióna alebo umelého osvetlenia na futbalovom štadióne na Štiavničkách. Spomenutá organizácia tieto musela riešiť, aby zabezpečila podmienky pre hranie najvyšších športových súťaží.

Pred aktuálnou hokejovou sezónou sa na zimnom štadióne vykonali potrebné opravy a revízie elektroinštalácie, opravili sa svietidlá v hlavnej hale. „Bez toho by hala nemohla fungovať. Pôvodne sme čakali, že sa štadión dostavia a revízie a elektroinštalácie sa zahrnú do toho. To sa nestalo a my sme nemohli čakať a tieto veci sa museli urobiť. Inak by sa dnes v Bystrici nehralo,“ povedal pre BBonline.sk riaditeľ Správy SŠaTZ mesta Ivan Šabo. Okrem toho bola na zimnom štadióne akútna havária vody, ktorú bolo potrebné riešiť.

Na futbalovom štadióne vyplával na povrch mimoriadne zlý stav umelého osvetlenia, ktorého opravy si rovnako vyžiadali množstvo finančných prostriedkov. Funkčné umelé osvetlenie je pri tom podmienkou spôsobilosti štadióna pre Corgoň ligu.

SŠaTZ navyše svoj majetok poistilo,  zamestnalo aj dvoch nevyhnutných zamestnancov a znovu obnovilo tenisovú halu v areáli zimného štadióna, s čím tiež pôvodný rozpočet tejto organizácie nepočítal. Veľkou položkou sú však aj zvýšené náklady na elektrickú energiu. „Zmluvy s dodávateľom Komunal Energy, a.s., sú postavené tak, že každým rokom platíme viac. To sme pri vzniku našej organizácie nevedeli, len zrazu začali chodiť vyššie a vyššie faktúry, pri čom naša spotreba bola rovnaká, respektíve ešte nižšia,“ povedal Šabo na margo zvyšujúcich sa nákladov na elektrickú energiu, ktoré medziročne vzrástli o vyše 19 tisíc Eur.

Práve v návrhu šiestej zmeny rozpočtu Mesta pre rok 2010 žiadala SŠaTZ, do ktorej z mestského rozpočtu mesačne plynie vyše 29 tisíc Eur, o vykrytie týchto existenčne nevyhnutných prostriedkov v sume 70 tisíc Eur na úhradu nezaplatených faktúr za energie a ďalšie akútne opravy. Túto položku z navrhovanej zmeny rozpočtu najskôr navrhol úplne vyradiť poslanec Katreniak, čo poslanci síce neschválili, lenže následne neschválili celú zmenu rozpočtu. Tá mala navýšiť tohtoročný rozpočet mesta o vyše 700 tisíc Eur.

Keďže SŠaTZ bez tohto dodatočného navýšenia rozpočtu nemá prostriedky na úhradu svojich záväzkov, je reálne, že reflektory zimného, ako aj futbalového štadióna sa už v tomto roku nerozsvietia. „Dnes, respektíve zajtra mám sedenia so zástupcami HC ’05 a FK Dukla ohľadne ďalšieho riešenia tejto krízovej situácie,“ uzavrel po dnešnom zastupiteľstve Šabo.