Jedno z hlavných turistických lákadiel a historická dominanta mesta,  bola počas celej letnej sezóny zatvorená. Napriek prísľubu rýchleho riešenia vzniknutej situácie, sa na Námestie SNP zhora pozrieme zrejme až v polovici roka 2014.

hodinova vezaMesto Banská Bystrica prevzalo prevádzku hodinovej veže pred letom, pričom počas preberania bolo zrealizovaných niekoľko bezpečnostných previerok. Ich výsledkom bolo zamedzenie prístupu verejnosti čo pretrváva až do teraz. Zatiaľ stále nie je určený  presný termín znovuotvorenia, avšak samospráva predpokladá, že vzhľadom k plánovanej rekonštrukcii ochodzí, by mala byť veža sprístupnená v prvej polovici budúceho roka. Rekonštrukcia by teda nemala ohroziť ďalšiu turistickú sezónu. Následným prevádzkovateľom hodinovej veže bude Informačné centrum mesta.

V cenách vstupného nie sú plánované žiadne rozsiahle zmeny. Jedinou zmenou je používanie fotoaparátu a kamery ktoré by malo byť podľa nových nariadení bezplatné. Mesto sa takisto pohráva s návrhom mestského poslanca Vladimíra Pirošíka (BBA), ktorý by zaručoval obyvateľom Banskej Bystrice voľný vstup do veže počas jedného dňa v mesiaci. „Myšlienku takéhoto voľného vstupu návštevníci mesta ako aj Banskobystričania určite uvítajú, preto ju zapracujeme do plánov prevádzky Hodinovej veže v letnej turistickej sezóne 2014,“ uviedla vedúca odboru propagácie mesta Karin Graciasová Šikulová.

Počiatky hodinovej veže sa datujú  už od roku 1552 pričom od 18. storočia je prestavaná do dnešnej podoby. Vďaka vychýleniu o 68 centimetrov od zvislej osi dostala prívlastok šikmá a stala sa jednou z obľúbených turistických atrakcií mesta Banská Bystrica. Z ochodze, na ktorú sa dá dostať po 101 schodoch, je výhľad na Kapitulskú ulicu, Mestský hrad a Námestie SNP.