V piatok ôsmeho augusta o desiatej hodine bude dominanta Námestia SNP opätovne sprístupnená návštevníkom po vyše roku, čo musela byť pre havarijný stav zatvorená.

hodinova veza banska bystrica veverka fotoVežu zatvorili v júli 2013, keď ju predtým prevádzkoval súkromný podnikateľ a mesto túto činnosť chcelo prevziať pod svoje informačné centrum. Kontroly pred spustením prevádzky ale ukázali havarijný stav, pre ktorý ďalej nemohla byť veža sprístupnená turistom i domácim. Samospráva síce chcela začať s rekonštrukciou čo najskôr, no vlaňajší rozpočet s ňou nepočítal a Mestský úrad sa zároveň uchádzal o grant z Ministerstva kultúry, ktoré napokon pridelilo na tento účel 20-tisíc eur v prvej polovici roka 2014. Z mestského rozpočtu išlo na opravu ďalších vyše 32-tisíc eur.

Po rekonštrukcii, ktorá prebiehala od mája a boli v rámci nej kompletne zrekonštruované ochodze vyhliadkovej časti veže i časť vnútorných priestorov, môže prevádzku turistickej atrakcie definitívne prevziať Informačné centrum mesta. Novinkou je vyhliadkový ďalekohľad, pribudnúť má v budúcnosti ale aj nasvietenie veže.

Mestskú, takzvanú šikmú, hodinovú vežu opäť otvárajú v piatok dopoludnia o 10-tej hodine. Počas piatka a soboty (8. a 9.) augusta bude návštevníkom vstup k dispozícii zadarmo. Sprístupnená bude každý deň od 10.00 h do 19.00 h.

Počiatky hodinovej veže sa datujú  už od roku 1552 pričom od 18. storočia je prestavaná do dnešnej podoby. Vďaka vychýleniu o 68 centimetrov od zvislej osi dostala prívlastok šikmá a stala sa jednou z obľúbených turistických atrakcií mesta Banská Bystrica. Z ochodze, na ktorú sa dá dostať po 101 schodoch, je výhľad na Kapitulskú ulicu, Mestský hrad a Námestie SNP.