Piatkové výdatné dažďové zrážky sa podpísali pod výrazné zvýšenie hladiny Hrona, ktorá v meste presiahla výšky povodňovej aktivity.

Výška hladiny Horna na vodomernej stanici v centre Banskej Bystrice dosahovala počas týždňa výšku len niečo cez jeden meter. Do piatkového dňa už kvôli zrážkam vstupovala úroveň výšky Hrona na hodnote 126 centimetrov a o trištvrte na deväť večer už bola výška hladiny na úrovni až 258 centimetrov. Násobne sa zároveň zvyšuje aj celkový prietok vody.

Hron v meste už prekročil prvý stupeň povodňovej aktivity a smeruje aj k prekročeniu druhého stupňa, čo však zatiaľ neznamená vyhlásenie povodňového stavu. Najmä v niektorých častiach pod mestom to však už môže znamenať vylievanie Hrona na časť priľahlých lúk v rámci záplavových zón.

Dvojnásobne počas piatka narástla aj hladina potoku Bystrica, ktorý ešte v noci zo štvrtka na piatok dosahoval výšku 64 centimetrov a v piatok večer už mala výšku 129 centimetrov. Tajovský potok sa z rannej výšky na svojej meracej stanici dostal z úrovne 29 centimetrov až na 75 centimetrov. Menšie toky v meste ale ešte ani zďaleka nedosahujú na stupne povodňovej aktivity, ktoré by v ich okolí znamenali možné vylievanie z koryta.

V Banskej Bystrici padlo za ostatných 24-hodín v úhrne do 47 mm zrážok, no SHMÚ pôvodne vystríhalo až pred možnosťou dvojnásobnej intenzity zrážok. Také skutočne nastali v severnejších častiach Slovenska, kde vo viacerých lokalitách už museli pristúpiť k protipovodňovým opatreniam.

A ako to v meste vyzerá v tejto chvíli, vám priblížia naše webkamery Banskej Bystrice. Aktuálnu teplotu, tlak, vlhkosť či zrážky z meteostanice v Sásovej nájdete na našej podstránke Počasie v Banskej Bystrici.

Aktualizácia, sobota 29.4. o 9.30 h: Hron v Banskej Bystrici kulminoval v sobotu ráno o 7.00 h na výške hladiny 302 cm  v centre mesta a jeho hladina už len klesá.