Ak chceme, aby boli naše deti zdravé a vyhli sa zdravotným problémom, ktoré súvisia s nesprávne zvolenou obuvou, je potrebné zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov. Ktoré sú to?

V detskom veku rastie noha rýchlejšie ako v dospelosti a nie je žiadnou výnimkou, ak im treba kupovať nové topánky niekoľkokrát do roka. Deťom vo veku 2-3 roky podrastie noha o polovicu veľkosti približne každé 4 mesiace. Pri deťoch nad 3 roky to trvá zhruba 4-6 mesiacov. Okrem správnej veľkosti si treba dať pozor aj na výber materiálu, z ktorého je topánka vyrobená, strih, typ podrážky či zapínanie. Nesprávne zvolené topánky by mohli podľa detských pediatrov narušiť správny vývoj chodidla vášho dieťaťa. Na čo si teda dať pri výbere obuvi pozor?

Bezpečnosť na prvom mieste

Jednou z prvých vecí, na ktoré je potrebné zamerať sa, je určite bezpečnosť. V dôsledku nevhodne zvolenej obuvi často dochádza k zbytočným úrazom. Uistite sa, že šnúrky prípadne zips, pevne držia a nedochádza k ich samovoľnému otváraniu. Treba počítať s tým, že deti sú neustále v pohybe a v topánkach budú vykonávať množstvo fyzických aktivít, takže je potrebné, aby pevne držali na nohe. Zároveň ale musia byť dostatočne flexibilné, aby sa v nich mohli voľne pohybovať. Čo sa týka podrážky, najideálnejšou bude gumená protišmyková podrážka, ktoré pomôže zabrániť množstvu pádov.

Nepodceňujte kvalitu

Hoci treba deťom kupovať nové topánky pomerne často, neoplatí sa na nich šetriť. Kvalitný materiál ako aj odolná a pevná podrážka absolútny základ. Príliš mäkká obuv s tenkými podrážkami nevydrží početné detské aktivity a onedlho budete musieť opäť zainvestovať do nového páru. Rozumieme, že ide o nemalú investíciu, obzvlášť, ak máte detí viac. Pripravili sme preto pre vás zľavové kódy, vďaka ktorým budete môcť pri kúpe obuvi pre svoje ratolesti ušetriť. Zadajte pri nákupe ccc zľavový kód alebo kupón a automaticky vám bude v košíku odrátaná zľava.

Tomuto sa vyhnite

Za jednu z najväčších chýb považujú detskí pediatri to, že rodičia v snahe znížiť frekvenciu kupovania nových topánok, často kupujú väčšiu veľkosť. Obhajujú to tým, že deťom rastie noha veľmi rýchlo a čoskoro im budú topánky dobré. Je potrebné zdôrazniť, že takýto postup nie je správny. Najmä menšie deti, ktoré sa ešte len učia chodiť, majú pri chôdzi nižšiu stabilitu a príliš veľká obuv by im to mohla značne sťažiť, prípadne ich naučiť nesprávnym návykom. Veľkosť musí sedieť presne, topánky by nemali byť ani príliš veľké ani malé. Máme pre vás ešte jeden tip – aby ste mali istotu, že topánky budú mať správnu veľkosť, vyrazte s nimi na nákupy až podvečer. Treba totiž počítať s tým, že noha počas dňa mierne opuchne. Ak by ste sa vybrali na nákupy hneď ráno, mohlo by sa stať, že by ste im kúpili o čosi menšiu veľkosť, než skutočne potrebujú.

Stavte na pohodlnosť

Deťom by sa malo v topánkach chodiť pohodlne hneď od prvého dňa. Nespoliehajte sa na to, že topánky časom ,,rozchodia“. Ak ich už od začiatku tlačia alebo sú nepohodlné, radšej sa poobzerajte po iných. V opačnom prípade hrozí riziko vzniku otlakov alebo pľuzgierov.

A v neposlednom rade treba určite klásť dôraz aj na výber správneho materiálu. Uprednostnite prírodné materiály, v ktorých sa noha nebude tak potiť a zamedzíte tak i vzniku rôznych infekcií.