Na podujatí Čo sa skrýva v depozite už tento utorok 15. novembra o 17-tej hodine predstaví historik a numizmatik Stredoslovenského múzea Peter Račko panorámu medeného mesta.

plagat_co_sa_skryva_v_depozite_11_2016Život a tvorbu maliara Banskobystričana Andreja Stollmanna (1852 – 1933) predstaví historik Peter Račko počas novembrovej časti seriálu Čo sa skrýva v depozite. Väčšinu tvorby Andreja Stollmana predstavujú veduty mesta a jeho okolia, na ktorých maliar vierohodne zachytil historické objekty z prelomu 19. a 20. storočia. „Vďaka Stollmannovej tvorbe sa Banskobystričanom zachovali jedinečné pohľady na mestskú architektúru vrátane zaniknutých objektov, medzi inými aj Kostol sv. Ducha či Komorský dom, ktoré poznáme už len z jeho obrazov,” zdôrazňuje význam zbierky Stredoslovenského múzea historik Peter Račko.

Andrej Stollmann tvoril veduty zväčša na objednávku, a to najmä pre priaznivcov histórie z radov banskobystrických mešťanov. K jeho zákazníkom patrili medzi inými aj Štefan Holesch, jeden zo zakladateľov Stredoslovenského múzea, spisovateľka Terézia Vansová. Svoje diela vytváral aj pre rôzne inštitúcie, napríklad pre mestské múzeum, ktoré bolo predchodcom Stredoslovenského múzea.

Na virtuálnu prehliadku starobylou Banskou Bystricou s historikom Petrom Račkom pozýva riaditeľ múzea Roman Hradecký. Počas prednášky si návštevníci môžu pozrieť viaceré veduty vo fyzickej i v elektronickej podobe, ale aj v netradičnej podobe, prostredníctvom dát z digitalizácie kultúrneho dedičstva Slovenska.