V Hudobnom átriu banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnice si počas januára môžete pozrieť audiovizuálnu výstavu mapujúcu tvorbu rockových a bluesových hudobníkov,  ktorých život skončil neočakávane v dvadsiatich siedmich rokoch.

Súčasťou podujatia je ponuka projekcií, ktoré  sa uskutočnia vždy v  stredu o 16.00 h. Prvý filmový dokument Jimi Hendrix (100 min., anglické znenie s českými titulkami), ktorý  mapuje život a hudobnú dráhu tohto legendárneho gitaristu, uvedie Hudobné átrium v stredu 17. januára. Film zaznamenáva jeho koncerty ale aj spomienky rodiny, priateľov, ako aj muzikantov Erica Claptona, Micka Jaggera a ďalších na najväčšieho gitaristu všetkých čias. Ide o prvý hudobný záznam vo formáte Dolby 5.1, ktorý pripravil pôvodný Hendrixov zvukový inžinier Eddie Kramer.

V stredu 24. januára to bude dokument o frontmanovi skupiny Nirvana Kurt Cobain: About a Son (93 min., anglické znenie s českými titulkami).  Rozsiahlu sériu Cobainových spovedí dotýkajúcich sa všetkých stránok jeho života a tvorby natočili rok pred jeho smrťou. Film bol uvedený na mnohých filmových festivaloch a bol nominovaný na ocenenie Independent Spirit Trust than Fiction Award venované nezávislým tvorcom.

Posledná januárová streda je venovaná jednému z najzaujímavejších speváckych objavov britskej hudobnej scény uplynulých rokov, Amy Winehouse. Záznam jej koncertu z Londýna Amy Winehouse: I Told You I Was Trouble – Live in London má 150 minút.  Na koncerte speváčky s podmanivým hlasom, inšpirovanej  jazzom a bluesom, odznejú okrem iných aj slávne skladby Tears Dry on Their Own,  Addicted,  You Know I’m No Good, Back to Black, He Can Only Hold Her či Love Is a Losing Game. To všetko v stredu 31. januára.  Vstup na všetky projekcie je voľný!

Vo februári si v Hudobnom átriu ŠVK prídu na svoje fanúšikovia britskej hudobnej  scény. Čaká ich hudobno-zážitková road-movie zo svetového koncertného turné zakladajúceho člena legendárnej britskej skupiny Pink Floyd – Roger Waters: The Wall, prvý a jediný živý záznam z koncertu britského speváka Georga Michaela, ktorý zároveň zachytáva jeho posledné koncertné turné z roku 2008 – George Michael: Live in London, ako aj filmový dokument, natočený podľa spomienok brilantného gitaristu Andrew „Andyho“ Jamesa Summersa, mapujúci jeho život a sprevádzajúci obdobím nadvlády skupiny The Police – Andy Summers: Can’t Stand Losing You.