Do roka a do dňa… a opäť je tu Urpín fest 2018. Prvá júlová sobota so skvelými kapelami a skvelou atmosférou potrvá až do druhej júlovej nedele.

Urpín fest je jedným z podujatí, ktoré už piaty rok organizuje banskobystrické Občianske združenie Urpín. Poslaním festivalu je aj podpora domácej a lokálnej hudobnej scény.

V sobotu 7. júla sa na pódiu v Rock Club Tartaros, kde sa tento rok festival koná, predstavia kapely zo Slovenska, Čiech a Poľska. Headlinerom Urpín festu 2018 je pražská punkrocková kapela Pipes and Pints.

Z Čiech príde aj legendárna Znouzecnost (ZNC), kapela s punkovou povesťou a schopnosťou napísať popovú pesničku aj folkovú baladu, či punková kapela Pirates of the Pubs, inšpirovaná írskymi ľudovými piesňami. Poľskú dub punkovú scénu reprezentuje na festivale kapela Bigger Half.

A poďme si predstaviť slovenských účastníkov Urpín festu 2018. Chudácky punk z Banskej Bystrice alebo Chudáci. Kapela, ktorej  „pôvodnou ideou bolo hrať jednoduchý punk s absurdnými textami… Realitou však zostáva, že Chudáci nevedia hrať, ani spievať, ale je to punk a texty sú v slovenčine…“

Bely Šery (predtým Ekrazit) je trojica punk rockových muzikantov z Jasenia, ktorá svoj prvý album Zvyšok planéty nahrala v roku 2013. A toto je rovnomenná skladba z albumu:

Punk grunge je charakteristický štýl skupiny ab & The Outsiders zo Žiaru nad Hronom, no ako vravia chlapci z kapely:  „Nesnažíme sa náš štýl škatuľkovať, ale hráme jednoducho to, čo vieme a čo nás aj baví…“

Nepatrím do davu, spieva v jednej z piesní na svojom novom albume s rovnakým názvom kapela Nekultura z Hlohovca. Jej „neprispôsobivý punk“ nesporne obohatí piaty ročník Urpín festu. Ponúkame vám ukážku, skladbu Na Slovensku, ktorú tiež nájdete na albume Nepatrím do davu.

RC Tartaros sa v sobotu 7. júla otvára o 15:00 h, odkedy je možné zakúpiť si vstupenky – predávajú sa len na mieste (do 16:30 h je vstupné 10 eur, potom 13 eur). Po skončení koncertovania, cca o 02:00 h, nasleduje P.A.P. (punk after party), ktorá potrvá až do rána. Čapovať sa budú (okrem iného) špeciálne remeselné pivá!

Viac informácií o podujatí nájdete aj na facebooku.