Skvelý úspech zaznamenal kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica na etapových pretekoch v Srbsku. Na jubilejnom 60. ročníku vybojoval víťazstvo celkovej klasifikácie Martin Haring, Juraj Bellan odchádza s dresom najlepšieho vrchára. Dukláci si tak na konto pripísali 40 bodov UCI. 

Na záver „koronového“ leta odcestovali cyklisti Dukly na Balkán, kde od 1. do 3. septembra prebiehal jubilejný 60. ročník etapových pretekov Okolo Srbska. Na podujatí kategórie UCI 2.2.  štartovala zostava v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Haring, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan a mladí dvaja trainee jazdci Štefan Michalička a Simon Nagy. Program pozostával z troch etapových dní, počas ktorých jazdci nazbierali v nohách 430 km. Až na záverečnú stovku v prevažne kopcovitom teréne.

Dukla to rozbehla od prvej etapy. Hneď na úvod zbieral v dvojčlennom úniku body na prémiách Juraj Bellan, ktorý sa dostal do čela súťaže šprintérov i vrchárov. V závere dňa si 5. miestom v etape vybojoval veľmi dobrú pozíciu celkového poradia Martin Haring. Tú potom priam profesorsky zužitkoval i nasledujúci deň, kedy v rozhodujúcich momentoch dvakrát skočil do úniku a do cieľa prišiel ako líder celkového poradia. Pred druhým v poradí, Španielom Jaime Castrillom, získal náskok troch sekúnd. Tretí Poliak Kaczmarek stráca na Haringa 1:28 sekúnd.

Výborne si viedol i Juraj Bellan, ktorý aj v druhej etape nazbieral najviac bodov vo vrchárskej súťaži. A keďže posledný deň už žiadna horská prémia nebola, stačilo mu dôjsť do cieľa, aby mal vrchársky dres istý. V hre o UCI body celkového poradia bol po prvom dni aj Marek Čanecký. V ďalších chvíľach však podriadil svoje ciele tímovým a spolu s ostatnými našimi jazdcami kontroloval tempo balíka, aby Martin Haring priniesol dres lídra.

„Po horskej prémii som zabral a dostal sa do 10 člennej skupiny, kde mali všetci niekoho, čiže balík nemal kto veľmi ťahať. Asi 40 km do cieľa začali Poliaci nastupovať, len to nejak nedomysleli. Ostal som v päťke vpredu, kde ťahal Kazach, Topforex a ja. Španiel a Poliak sa viezli. Asi 10 kilometrov do cieľa nás došiel ďalší Španiel, ktorý mal na mňa stratu troch sekúnd, tak som si hlavne strážil až do cieľa jeho, aby ma nepreskočil. Výsledok je, že máme žlťák a zajtra sa uvidí. Som rád,“ povedal po druhej etape Haring.

V posledný deň bola na programe 100-kilometrová rovinatá etapa. Od začiatku sa šlo svižným tempom a priemerná rýchlosť sa vyšplhala na 48,86 km/h. Počas dňa sa vytvoril únik, jazdci nášho tímu si ho však ustrážili a o víťazovi rozhodol hromadný špurt. Zvíťazil domáci pretekár Dušan Rajovič. Martin Haring si udržal trojsekundový náskok na čele celkového poradia, pripísal si na konto žltý dres lídra a 40 bodov UCI. Juraj Bellan získal vrchársky dres. S veľmi dobrou koncovkou finišovali posledný deň aj mladí dvaja stážisti. Štefan Michalička preťal cieľovú pásku na 5. a Simon Nagy na 7. mieste.

„Dnes sme sa snažili od štartu kontrolovať etapu, čo sa nám darilo, pustili sme štvorčlenný únik, aby bol kľud. Ku koncu etapy začali ťahať tímy, ktoré mali záujem špurtovať a únik sa podarilo dostihnúť pred cieľovými okruhmi. V podstate sme viedli pelotón až po cieľ, kde brali naši trainee jazdci 5. a 7. miesto. Chalanom patrí veľká vďaka, dnes sme si konečne zaťahali na špici, ide nám to super a ešte vieme aj vyhrať! Ďakujeme našim partnerom a sponzorom, ako aj všetkým, čo nám fandia, nielen keď sa darí. Práve im by som rád venoval toto víťazstvo,“vyjadril po pretekoch Martin Haring.