Pretekár CK Dukla Banská Bystrica Martin Haring obhájil titul cyklokrosového majstra Slovenska po piatykrát za sebou. O tituloch sa rozhodovalo v nedeľu 4. decembra v Krupine.

Preteky sprevádzalo krásne zimné počasie. Rannú námrazu na trati postupne roztápalo slnko a vznikajúce blato sľubovalo maximálnu sústrednosť v prípade pretekárov a zaujímavé okamžiky pre divákov. S náročnými podmienkami sa pasovali už detské kategórie, u juniorov a elitných mužov to poriadne preverilo techniku jazdy.

martin-haring-msr-krupina-szc„Mám z tohto titulu veľkú radosť. Je pravda, že práve v Krupine som sa stal po prvýkrát eliťáckym majstrom SR. Vtedy to bol súboj až do posledných metrov s Robom Gavendom. Husté blato a zákruty mi až tak nevyhovujú, trochu som sa obával, čo sa po štarte aj ukazovalo. Mali sme však s trénerom jasnú taktiku, skúsiť sa na hrubý výkon zbaviť všetkých súperov čo najskôr. Prvú vlnu nástupu však Ondrej Glajza odrazil, no nechcel som nechať nič na náhodu. Potom, ako som trochu predýchol som zaútočil znova a zlomil som ho. Záver som si už kontroloval a z tohto piateho titulu mám veľkú radosť. Nie je ľahké pretekať, keď sa nič iné odo mňa neočakávalo. Teraz zostáva kvalitná príprava, účasť na pretekoch SP s vrcholom majstrovstvami sveta“ povedal čerstvý majster Slovenska Martin Haring.

„Majstrovstvá Slovenska ukončili peknú domácu sezónu. Organizátori z Krupiny opäť pripravili nádherné a zaujímavé preteky. Počasie bolo nádherné, pre divákov veľmi atraktívna trať, ťažká a technická, množstvo zaujímavých momentov a pádov. Napriek tomu vo všetkých kategóriách zvíťazili favoriti, nekonalo sa žiadne prekvapenie, teda zaslúžene zvíťazili najlepší, tí, ktorí to aj počas celej sezóny preukazovali. Určite chceme pokračovať v rotácii organizátora MSR,“ zhodnotil MSR Martin Fraňo, predseda komisie SZC pre cyklokros a pokračoval: „pred nami sú však i ďalšie výzvy. Budúci rok by sme chceli 6 UCI pretekov v rámci slovenského pohára, z toho 5 UCI C2 pre mužov, ženy a juniorov a samozrejme UCI bodovaný majstrák. Toto by znova mohlo posunúť seriál o level vyššie a podstatne zvýšiť športovú úroveň pretekov. Aj keď príprava reprezentantov smerom k MS je v plnom prúde, domáca sezóna skončila a v danej veci začneme okamžite konať.“

Haring prišiel do cieľa s náskokom viac než 1,5 minúty pred víťazom kategórie U23, Šimonom Vozárom (Firefly). Medzi ženami opäť dominovala Janka Keseg Števková (Outsiterz), juniorský titul vybojoval Jakub Varhaňovský (ŽP Šport, a.s. Podbrezová). Vo veteránskych kategóriach si fantasticky viedol masters A pretekár Milan Barényi (Trek KCK Oslany), ktorý len deň predtým získal bronzovú medailu na majstrovstvách sveta v belgickom Mole a do Krupiny prišiel po dlhej ceste prišiel z MS. Béčkovú kategóriu masters obhájil exmajster sveta v cyklokrose Ondrej Glajza (ŠK Tatry Bike Team Cyklomax).  Medzi kadetmi triumfoval Samuel Hollý (CKM Poprad), v spoločnej kategórii žiačok a kadetiek zvíťazila obhájkyňa titulu z minulého roku Radka Paulechová (CyS – Akadémia Petra Sagana). V kategórii starších žiakov si majstrovský titul vybojoval Lukáš Kunštár (ŽP Šport, a.s. Podbrezová) a svoju úspešnú sezónu u mladších žiakov zavŕšil ziskom zlatej medaily Matthias Swarzbacher z rovnakého klubu.