Podarilo sa mu to!  Saint Louis Blues, Phoenix Coyotes, Philadelphia Flyers, Los Angeles Kings či San Jose Shark. Tam všade bol od roku 1998 banskobystrický rodák Michal Handzuš veľkou oporou a nezriedka aj blízko k vytúženej ceste za najvyšším úspechom v NHL. Ale ten prišiel zaslúžene až po návrate do tímu Chicago Blackhawks.

handzus maleNezabránili tomu ani Zdeno Chára či Jaromír Jágr v drese Bostonu. Vo finálovej sérii zámorskej NHL zdolalo Chicago Boston napokon 4:2 na zápasy. O všetkom sa rozhodlo v noci z pondelka na utorok v Bostone, kde hostia otočili vývoj zápasu na 3:2 dvomi gólmi v priebehu ani nie dvadsiatich sekúnd krátko pred koncom tretej tretiny. Aj keď sa Michal Handzuš ani Marián Hossa v poslednom zápase nepresadili, pre svoje mužstvá boli oporou. Handzuš v poslednom zápase strávil na ľade pätnásť, Hossa sedemnásť minút. Pre Trenčana je to už druhá radosť zo zisku Stanleyho pohára. Michal Handzuš sa však teší po prvýkrát a zaslúžene. Vedia to aj v Chicagu a preto si Michal mohol trofej zdvihnúť hneď po kapitánovi svojho tímu Jonathanovi Toewsovi.

Tridsaťšesť ročný odchovanec banskobystrického hokeja sa netajil tým, že to pre neho môže byť už posledná šanca na zisk trofeje. Príležitosti mal pritom aj v minulosti. V roku 2004 bol azda najbližšie k výhre v drese Philadelphie Flyers: „Prehráte play-off a myslíte si, že šanca na víťazstvo príde znova. Lenže prejde deväť, desať rokov, aby ste boli na rovnakom mieste a uvedomujete si, že to môže byť jedna z posledných šancí,“ povedal Handzuš ešte začiatkom júna pre Chicago Sun-times.

Sezóna pre Banskobystričana vôbec nezačínala ľahko. Po krátkej výluke, počas ktorej obliekal dres HC ’05, sa mu v tíme San Jose na začiatku sezóny nedarilo. Zvrat prišiel jeho výmenou do Chicaga, kde už pôsobil v sezóne 2006/2007. V San Jose dostával málo príležitostí len v štvrtom útoku, v Chicagu sa zaradil do druhej útočnej formácie, ktorá bola aj vďaka nemu a duu Patrick Sharp, Patrick Kane mimoriadne obávanou a zároveň úspešnou. Na ľade sa ale objavoval aj s Mariánom Hossom a dlhoročné priateľstvo na ľade i mimo neho rovnako prinášalo svoje ovocie. Ako víťaz Stanley Cupu bude mať Handzuš možnosť počas letnej prestávky vychutnať si túto trofej aj doma na Slovensku a my veríme, že Banská Bystrica ju bude môcť premiérovo osláviť spolu s ním.