Pred tromi mesiacmi vznikla limitovaná séria grafík Banskej Bystrice, ktorá zachytáva dominanty Banskej Bystrice a jej okolia. Vytvorili ich piati slovenskí a českí ilustrátori a vznikli v limitovanom počte 300 kusov. 

Grafiky sa tešia veľkej obľube a nezaujali len ľudí žijúcich v Banskej Bystrici, objednávajú si ich dokonca aj zo zahraničia. A to nie je všetko, pripísali si na svoje konto ďalší úspech. Umelecké diela si všimlo aj Múzeum SNP, ktoré si dve z nich (Kalište a Pamätník SNP) zakúpilo a zaradilo do zbierkového fondu, kde budú uložené pre ďalšie generácie.

„Múzeum SNP získalo do svojho zbierkového fondu dve tlače s motívom Pamätníka SNP a Národnej kultúrnej pamiatky Kalište. So záujmom sme sledovali počin mladých umelcov priblížiť ikonické miesta histórie Banskej Bystrice a okolia. Keďže nám prináleží dokumentovať obdobie Povstania, ale aj spôsob prezentácie a vnímania tohto míľnika v našich dejinách, rozhodli sme sa tieto tlače zakúpiť do nášho zbierkového fondu. Presvedčila nás v prvom rade myšlienka iniciátorov, ale aj minimalistické spracovanie autora Martina Paseku, či technicky dokonalé spracovanie tlače. Sme radi, že tieto dva zbierkové predmety sa stanú doslova súčasťou Pamätníka a Múzea SNP a budú uložené v depozitári umeleckých zbierok pre ďalšie generácie,“ uviedol Ivan Kocák z Múzea SNP.

V múzeu sa budú dokonca aj všetky grafiky predávajú. Nájsť ich môžete na pokladni múzea v ktorýkoľvek deň počas otváracích hodín.

Zberateľský potenciál

Aj tento krok múzea iba potvrdil to, o čo autorom grafík išlo. Chceli vytvoriť unikátne diela nášho mesta ktoré nemajú slúžiť iba ako doplnok do domácností či kancelárií. Sú to diela so zberateľským potenciálom podobne, ako novovznikajúce bankovky s nulovou hodnotou.

Grafiky, ponožky či pohľadnice si už môžete kúpiť aj vo vybraných banskobystrických predajniach

S príchodom leta a uvoľnením opatrení sa dostali grafiky, ponožky ale aj pohľadnice do kamenných predajní v Banskej Bystrici. Ak teda nedôverujete nákupom cez internet a radšej máte klasické nakupovanie v predajniach, môžete si tieto produkty zakúpiť aj v na týchto miestach:

  • Múzeum SNP, Kapitulská 23, Banská Bystrica (Grafiky, pohľadnice)
  • Vlnené deky DArt, Horná 4, Banská Bystrica (Grafiky, pohľadnice, ponožky)
  • Delishka – darčeky pre každého, Námestie Štefana Moyzesa 3, Banská Bystrica (Grafiky, pohľadnice, ponožky)
  • Artforum, Horná Strieborná 10, Banská Bystrica (Grafiky, pohľadnice)
  • Yellow Tree, Horná Strieborná 11, Banská Bystrica (Ponožky, pohľadnice)

Dostupné sú ešte stále aj na e-shope innie.sk

Grafiky Banskej Bystrice, ponožky či pohľadnice si však stále môžete objednať aj na e-shope innie.sk.

Ak si budete tieto predmety objednávať práve cez e-shop, môžete využiť 10 % zľavu na celý nákup so zľavovým kódom: BB10.