Presne pred mesiacom vznikla limitovaná séria grafík Banskej Bystrice, ktorá sa teší veľkej obľube. Grafiky však nezaujali len ľudí žijúcich v Banskej Bystrici. Objednávajú si ich dokonca aj zo zahraničia.

„Mnoho Banskobystričanov žije v zahraničí a naše grafiky im živo pripomínajú ich rodné mesto, do ktorého sa môžu vracať častejšie, aspoň cez tieto ilustrácie. Posielali sme ich už do Veľkej Británie, Nemecka, Česka či Holandska,“ hovorí Michal Blaško spoluzakladateľ e-shopu innie.sk.

Najviac obľúbená je medzi ľuďmi grafika Banskej Bystrice od Zuzany Bartovej, na ktorej je vidieť centrum mesta v pozadí s Krížnou. Za mesiac sa predala takmer polovica z celej série.

„Keďže ide o pohľad na mesto z azda najviac navštevovanejšieho a najznámejšieho vrchu v meste, z Urpínu, ľudia ho veľmi dobre poznajú. Okrem toho, Na ilustrácii môžeme vidieť dominanty centra mesta, okolitú prírodu a nepochybne jeden z typických symbolov mesta, vrchol Krížna vo Veľkej Fatre,“ dodáva Michal Blaško.

Výstava v Europa SC

Grafiky nezostali iba vo virtuálnom svete, ale prišli aj medzi ľudí. Od pondelka (3. mája) prebieha výstava deviatich grafík aj v najväčšom obchodnom centre mesta, v Europa SC.

Výstava je umiestnená na druhom poschodí nákupného centra, hneď pri vchode zo strešného parkoviska. Prezentácia grafík tu potrvá až do nedele, 16. mája.

Každú grafiku sprevádza aj text, ktorý predstavuje samotnú ilustráciu, ale aj históriu objektov na grafike a samotný projekt.

Kúpou môžete dané lokality aj podporiť

Pri kúpe originálnych printov však ide aj o podporu dobrej veci a konkrétnych lokalít. Pri kúpe printu Amfiteátra Paľa Bielika podporíte OZ za! Amfiteáter v ich činnosti uskutočňovania letného premietania.

Pri kúpe printu Kaštieľa Radvanských zas poputujú vyzbierané financie na rekonštrukciu kaštieľa. Tú v súčasnosti postupne realizuje Akadémia umení v Banskej Bystrici a to aj za pomoci príspevkov verejnosti pre Občianske združenie Kaštieľ Radvanských.

Výťažok z predaja printu niekdajšej obce Kalište zas poputuje na opravu a ďalšie zveľaďovanie areálu Kališťa, ktoré je trvalou pripomienkou hrôz druhej svetovej vojny. O správu areálu sa stará banskobystrické Múzeum SNP.

Limitovaná edícia grafík Banskej Bystrice

Innie.sk a spravodajský portál BBonline.sk sa spojili a vytvorili unikátne grafické printy ikonických miest či pohľadov na Banskú Bystricu. Oslovili piatich ilustrátorov, ktorí ich znázornili svojim jedinečným štýlom.

Ide o originálne umelecké pohľady na dominanty mesta, ktoré môžu byť zaujímavým doplnkom vašej domácnosti či kancelárie.

V sérii printov nájdete originálne a netradične stvárnené dominanty mesta. Barbakan mestského hradu, Námestie SNPPamätník SNPKaštieľ Radvanských či Amfiteáter Paľa Bielika.

Okrem architektonických a historických dominánt zachytávajú grafické printy aj pohľady na Banskú Bystricu. Prvý pohľad znázorňuje Námestie SNP v pozadí so sídliskom Sásová a Nízkymi Tatrami, druhý ponúka pohľad z Urpína, kde sa v pozadí týči jeden z najdominantnejších vrcholov Veľkej Fatry, Krížna.

Ku každému printu získate aj zmenšený výtlačok grafiky vo forme pohľadnice. Tie si však tiež môžete kúpiť aj samostatne, v balení po 9 kusov.

Celú limitovanú sériu grafických printov si môžete pozrieť na tejto stránke.

Okrem printov aj ponožky

Okrem printov je k dispozícii aj darčekové balenie ponožiek. Set sa skladá z troch párov ponožiek.

Jeden pár reprezentuje Pamätník SNP, druhý pár Barbakan a ten posledný dominantu Námestia SNP – Hodinovú vežu, známu tiež ako šikmú.

Ponožky sú balené v dizajnovej krabičke, vďaka ktorej sa stávajú ideálnym darčekom pre ktoréhokoľvek hrdého Banskobystričana.

Nečakajte a kúpte si grafiky čo najskôr, môže sa stať, že niektoré ilustrácie sa čoskoro vypredajú a dotlač grafík už nebude realizovaná. So zľavovým kódom BB10 dostanete zľavu až 10 percent na celý nákup. A to nielen na printy, ale aj na pohľadnice či ponožky Banskej Bystrice.