Google je predovšetkým známy internetový vyhľadávač, no do jeho portfólia patrí aj produkt Google Maps, čiže mapy takmer celej planéty online. Vrámci nich spustila prednedávnom spoločnosť službu Google Street View, vďaka ktorej sa máte možnosť „prechádzať“ ulicami svetových metropol ako sú napr. New York, Londýn, Paríž, Praha a ďalšie, z pohodlia svojho domova. Od pondelka 16. augusta začnú autá mapovať aj vybrané Slovenské mestá.

Jedno z Google street view car bude monitorovať aj naše ulice (foto:fastcompany.com)

Jedno z deviatich áut spoločnosti Google zavíta aj do Banskej Bystrice, kde bude zhotovovať panoramatické fotky ulíc. Po dokončení fotografovania sa zozbierané údaje budú po dobu niekoľkých mesiacov spracovávať. Pôjde hlavne o rozmazávanie tvárí ľudí i poznávacích značiek automobilov, ktoré budú na týchto fotkách zachytené. Vrámci ochrany súkromia dokonca môžete požiadať spoločnosť Google, aby z fotiek odstránila zábery, na ktorých sa nachádzate vy alebo váš domov.

Služba Google Street View je dostupná už v 23 krajinách celého sveta. Je dostupná aj v susednej Českej republike a naposledy sa autá Google-u premávali ulicami miest Juhoafrickej republiky. Predstavuje prínos ako i pre domácich obyvateľov, tak aj pre turistov a návštevníkov mesta. “Služba Street View, ktorá je dnes už neodlučiteľnou súčasťou Máp Google, je výborným nástrojom ako možno virtuálne získať obraz o metropolách kdekoľvek na svete. Obzrieť si môžete okolie hotela, v ktorom sa chcete ubytovať, či overiť možnosti parkovania pred reštauráciou,” uviedol produktový manažér Google Zurich Jaroslav Bengl.

Presný dátum zverejnenia spracovaných záberov zatiaľ spoločnosť nešpecifikovala. Isté však je, že to bude až v roku 2011, a tak si na online prechádzky po Banskej Bystrici, Žiline, Bratislave či Košiciach ešte počkáme.

Video o Google Street View Českej republiky (youtube.com)

Zaujímavé video zobrazujúce ochranu osobných údajov (youtube.com)