Banskobystrický pretekár Richard Gonda má za sebou prvú sezónu vo formuly Renault. Uplynulý víkend na svojom monoposte odjazdil posledné preteky spadajúce do série Carpathian Cup, v ktorom obsadil celkovú druhú priečku.

foto: Josef Hora, autosportfoto.sk

České mesto Most bolo uplynulý týždeň dejiskom posledných závodov spadajúcich do série North European Cup (NEC), ako aj do série Carpathian Cup (CC). Súčasťou víkendu boli ako vždy tri preteky série NEC, z ktorých sa dva najlepšie výsledky zapisovali aj do CC. Práve v druhej menovanej sérii bol mladý 16-ročný Banskobystričan ašpirantom na titul, o ktorý bojoval s Davidom Palmim. Pre jeho zisk hneď v prvej sezóne mu stačilo dojazdiť dva preteky pred Palmim. Tento plán však dostal vážnu trhlinu – Richard sa po výbornom štarte zaplietol do hromadnej kolízie a prvý pretek tak pre neho skončil predčasne, bez bodu. Nádej však ešte stále žila, až pokiaľ ho z druhého preteku nevyradila technická porucha na jeho monoposte. Posledný závod tak Richard odjazdil už bez zbytočného tlaku. Kvôli technickej poruche štartoval z poslednej pozície a v cieli bol klasifikovaný na šestnástom mieste. Aj napriek nedosiahnutiu na titul Carpathian Cupu môže byť Gonda spokojný, vo svojej premiérovej sezóne sa podarí získať celkovú druhú priečku len málokomu.

Svoju sezónu vo Formuly Renaul pre portál BBonline.sk zhodnotil aj samotný Richard: ,,S mojou premiérovou sezónou vo Formuly Renault som spokojný, pretože zo začiatku nebolo cieľom vyhrávať preteky a bojovať o titul, ale len zbierať nové skúsenosti a najazdiť veľa kilometrov. To že som bojoval o titul hneď v prvej sezóne je len akési plus,“ zhodnotil skromne, a následne pokračoval o svojich plánoch do budúcnosti: ,,V budúcej sezóne by sme chceli tiež jazdiť Formulu Renault 2.0 v Carpathian cupe a North European cupe ale všetko je to zatiaľ vo hviezdach, keďže najväčšiu rolu hrajú peniaze. Najlepšie by bolo získať niakých sponzorov.“

Mladému Banskobystričanovi sa tak sezóna skončila, aj keď podľa vlastných slov by ešte rád odjazdil niekoľko pretekov do vrchu, prípadne vyskúšal niektorý zo zahraničných okruhov. Dôležitá však bude hlavne príprava na novú sezónu a definitívne rozhodnutie o mieste budúcoročného pôsobenia. O tom vás budeme pochopiteľne aktuálne informovať v budúcnosti.