Najrýchlejším časom v posezónnych testoch na Hungaroringu a druhým miestom vo formulovom preteku, ktorý bol na domácom Slovakiaringu súčasťou programu 6 Hours ESET Final Race, potvrdil mladý okruhový jazdec Richard Gonda (17 – Křenek Motorsport) skúsenosti nadobudnuté vo svojej prvej kompletnej sezóne v Eurocupe Formula Renault 2.0.

Jediný slovenský účastník Svetovej série Renault 2011 (WSR) najazdil v rámci testov na maďarskom okruhu takmer 400 km. V chladnom, ale slnečnom počasí Richard dosiahol počas druhého dňa absolútne najrýchlejší čas zo všetkých zúčastnených. Šéf stajne Josef Křenek tak mohol byť s výsledkami oboch svojich pilotov spokojný: „Richard Gonda milo prekvapil absolútne najrýchlejším časom celého testu. Bolo vidieť, že trať už pozná. Som presvedčený, že pri pretekoch na svojom takmer domácom okruhu v budúcej sezóne Eurocupu tento výborný výsledok minimálne zopakuje.

Na jeho slová nadviazal sám Richard:„Testovanie v tak chladnom počasí bolo pre mňa zaujímavou skúsenosťou. Na trati som sa cítil stále lepšie a dosiahnuté časy to potvrdzovali. S rastúcou teplotou som sa zameral na zlepšenie v kľúčových pasážach okruhu, ktoré sa mi darilo prechádzať čoraz rýchlejšie a čistejšie,“ neskrýval spokojnosť so začiatkom týždňa na Hungaroringu mladý Banskobystričan. Hneď potom sa tím presunul na Slovakiaring.

Slovakiaring s „príchuťou“ striebra

Práve tam sa Richard cez víkend predstavil v rámci formulového preteku. V kvalifikácii bol tesne nad jeho sily len tímový kolega Klášterka, ktorému však porážku oplatil v preteku. Nakoniec to stačilo na druhé miesto, z výhry sa radoval Slovák Tomáš Jung (Dallara F302/Sportlinejung).

Gonda sa po štarte ujal vedenia, no následne sa pred neho pretlačili Jung s Klášterkom. V poslednom kole Richard využil drobnú kolíziu druhého menovaného s Fulínom ml. a cieľovú šachovnicu preťal na striebornej pozícii. Potešujúce boli vyrovnané výkony oboch jazdcov Křenek Motorsport, čo dokazoval aj ich rozostup, ktorý počas celého preteku nepresiahol 1,8 sekundy – ostatné formule Renault ich nasledovali s veľkým odstupom.

Pretekom na Slovakiaringu sezóna pre Richarda Gondu ešte neskončila. Už 3. – 4. 11. plánuje testovanie s Křenek Motorsport na Nürburgringu a následne 7. – 8. 11. v Spa-Francorchamps.