Uplynulý víkend žil slovenský moto-šport najväčšou automobilovou súťažou na Slovensku s názvom Cena Slovenska, jazdená na okruhu Slovakiaring. Medzi množstvom účastníkov sa nestratil ani talentovaný Banskobystričan Richard Gonda, ktorý na svojom novom type monopostu Formula Renault dokázal vybojovať výborné dve druhé miesta.

Slovakiaring (foto: autosportfoto.sk)

Richard sa predstavil v dva závodné dni. V sobotu po vydarenej kvalifikácii preniesol svoju rýchlosť a dravú, bezchybnú jazdu aj do pretekov. Po štarte sa na istý čas objavil na prvom mieste, no Nikolas Kvašai s jasne výkonnejšou formulou ho neskôr odsunul na druhú pozíciu. Sám Richard priznal, že Nikolas, pretekajúci za slovenský tím M.K.B. Racing, mal skutočne podstatne rýchlejší monopost, a preto nemalo význam naháňať ho a snažiť sa o nejaký riskantný predbiehací manéver. Radšej zvolil defenzívnejší štýl jazdy, počas ktorého si strážil chrbát a dával pozor na to, aby sa nedostal do priameho ohrozenia niektorým z jazdcov za ním. Sústredená jazda mu tak aj napriek chvíľkovej vidine prvenstva priniesla skvelé druhé miesto, so stratou 2,514 sekundy na vedúceho Kvašaia. Tretí skončil s vyše polminútovou stratou maďarský pretekár Attila Bártha. Veľké očakávania Riša a jeho tímu pred pretekom v ďalší deň tak mali svoje opodstatnenie.

V nedeľnom závode mal 16-ročný Banskobystričan právo opäť pomýšľať na pódium, a to hlavne vďaka výborne zajazdenej kvalifikácii, v ktorej si vybojoval poleposition. Richard však opäť doplatil na súperov s motorovo výkonnejšími vozidlami, no ukázal tiež, že aj spojenie slabšej formuly, talentu a sústredenej, dravej jazdy môže priniesť úspechy. Aj v nedeľu tak vystúpil na druhý najvyšší stupienok. Aj v tento deň vyhral Nikolas Kvašai s náskokom 1,446 pred Gondom, tretie miesto obsadil “ako cez kopirák” s rovnako vyše polminútovou stratou Attila Bártha.

Na takmer šestkilometrovom Slovenskom okruhu v Orechovej Potôni tak mladý Banskobystričan dokázal, že nový monopost Renault, na ktorom jazdil za český tím Křenek Motorsport, mu skutočne sedí a jeho jazdecká kariéra si udržuje stále progresívnu tendenciu. Niet pochýb o tom, že pod Urpínom nám opäť vyrastá talentovaný športovec.