Richard Gonda potvrdil svoj talent a jazdecké skúsenosti už vo svojich prvých pretekoch vo Formule 3, no výraznejšieho úspechu sa dočkal až v tých druhých. Osemnásťročný Banskobystričan a jediný slovenský účastník šampionátu European F3 Open Winter Series si zo španielskeho Jerezu nesie trofej za tretie miesto.

0413 21 50Za pár dní 19-ročný Gonda v spolupráci so španielskym tímom Drivex štartoval na oboch zimných podujatiach European F3 Open – vo francúzskom Paul Ricard i v španielskom Jereze. V prvom prípade mladý Banskobystričan odstúpil z pretekov pre problémy s elektronikou už v zahrievacom kole, no v Španielsku to bol od úvodných testov úspešný víkend, ktorý vyvrcholil pódiovým umiestnením.

Program oboch víkendov pozostával z piatich bezmála hodinových tréningov, kvalifikácie a preteku na 18 kôl. Už tréningy naznačovali, že nováčik v šampionáte doň vstúpil s vysokými cieľmi, čo potvrdil aj v kvalifikácii dosiahnutou siedmou pozíciou. Z nej vyrazil do pretekov, ktorých priebeh sprevádzali havárie, výjazd Safety Caru a mnohé predbiehacie manévre. Gondovi sa podarilo postupne získavať pozície a v závere pretekov sa držal na druhom mieste. Domáci pretekár Alexander Toril ho však v poslednom kole predbehol, a tak cieľom prešiel ako tretí.

0413 1 137Napriek tomu bol Banskobystričan s víkendom spokojný: „Som veľmi rád, že pretek dopadol takto dobre. Pred víkendom som okruh ešte nepoznal, no od začiatku sa mi páčil a užíval som si na ňom všetky jazdy. Na začiatku preteku bola formula rýchla, ale od polovice sa začala ovládať ťažšie. Každopádne to bol úspešný víkend, v ktorom usilovná práca každého člena nášho boxu priniesla osoh. Tímu Drivex patrí moja veľká vďaka. Dúfam, že bude možné aj naďalej sa zúčastňovať pretekov šampionátu F3, to však už závisí od sponzorov.“ Spokojnosť s monopostom i pilotom neskrýval ani šéf tímu Miguel Ángel de Castro: „Richard dnes ukázal svoj jazdecký talent, keď čelil omnoho skúsenejším súperom v F3. Kvalifikácia nám síce nevyšla najlepšie, no Richard bol v preteku bezchybný.“

Zimná séria pokračuje testami na okruhu v Barcelone v polovici marca a letná sezóna European F3 Open začína pretekom v Paul Ricard  27.- 28. apríla. Kalendár a informácie o šampionáte môžete nájsť na jeho oficiálnej stránke.