V januári zastupiteľstvo schválilo primátorovi len minimálny možný plat vo výške 2 636 eur, pričom vtedy mohli volení zástupcovia k minimálnej sume prihodiť až 100%. Po zmene zákona v júni poslanci pri minimálnej sume zostali a Petrovi Gogolovi sa tak plat znížil na sumu 2 454 eur. S účinnosťou od prvého novembra však bude zarábať viac, poslanci o tom rozhodli na svojom utorňajšom zasadnutí.

Návrh po dohode klubov odprezentoval nezávislý poslanec Milan Smädo: „Navrhli sme to preto, pretože mal najnižší plat spomedzi krajských primátorov, ktorý dehonestoval primátora Banskej Bystrice. Starosta Žehry mal vyšší plat ako primátor Bystrice.“ Podľa návrhu, ktorý v pléne podporili všetci prítomní poslanci okrem Vladimíra Pirošíka (BBA), ktorý nehlasoval, sa primátorovi zvýši plat o 25 % (z aktuálne podľa zákona maximálne 70% možných) a to na sumu 3 068 eur.

„Ubehol pomaly jeden rok od primátorovania pána primátora a my sme prehlásili, že po roku prehodnotíme jeho plat. Ubehla štvrtina z jeho funkčného obdobia, takže aj matematicky, ale aj vzhľadom na aktivity a výsledky, ktoré sa dosiahli po jednom roku, aj keď ešte nemôžeme očakávať nejaké veľké, sme súhlasili so zvýšením platu o štvrtinu,“ vysvetlil predseda najväčšieho poslaneckého klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS  Ladislav Topoľský.

Dlhoročný komunálny politik hovorí, že primátor sa postupne formuje a v niektorých oblastiach vďaka nemu Banská Bystrica skutočne napreduje: „Primátor prichádzal do nového prostredia, nemal skúsenosti s komunálnou politikou. Naberá určité smery a určité svoje myšlienky. Myslím si, že v oblasti cestovného ruchu sa prejavili výsledky, plus v spolupráci s poslancami za jednotlivé obvody a dúfam, že sa tieto aktivity prejavia aj v novom rozpočte, kde budú jasne deklarované priority,“ povedal Topoľský.

Primátor Peter Gogola berie zvýšenie platu ako ocenenie svojej práce: „Oceňujem, že si poslanci všimli, že pracujem, ale zrejme k tomu prispelo aj naplnenie ich požiadavky, že na každom zastupiteľstve predkladám správu o svojej činnosti. Podľa tej správy môžu vidieť, že reálne pracujem a moja práca začína prinášať výsledky pre mesto. Myslím, že sa mi podarilo urobiť mnoho malých drobných krokov. Ťažko by som tvrdil, že sa mi podaril nejaký veľký úspešný skok. Ale mnoho vecí je nastavených tak, že môžu v nie príliš vzdialenom horizonte priniesť zaujímavý výsledok a posun.“

Vyššiu sumu na výplatnej páske môže očakávať aj viceprimátorka Katarína Čižmárová, ktorej plat je určený vo výške 60% platu primátora. Gogola ani po zvýšení nezarába toľko, ako jeho predchodca Ivan Saktor, ktorému za výkon verejnej funkcie mesačne pribudlo niečo cez 3 246 eur.