Ak sa mestskí poslanci počas budúceho roka nerozhodnú inak, Peter Gogola dokončí svoje prvé volebné obdobie vo funkcii primátora mesta s nižším platom, ako mal jeho predchodca.

saktor.gogolaPredchádzajúci primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor poberal najskôr plat na úrovni zhruba 3200, neskôr takmer 3800 eur v hrubom. Bývalému primátorovi tiež predošlé zastupiteľstvo schválilo aj dve odmeny, a celkovo tak navyše dostal približne 23-tisíc eur.

Výdavky samosprávy na plat primátora sa znížili okamžite po začiatku nového volebného obdobia. Poslanecká väčšina vtedy nezávislému primátorovi vyčítala nejasný volebný program, a tak plat primátora určili na vtedy najnižšej možnej hranici 2 636 eur mesačne.

O pol roka na to došlo k zmene zákona o určovaní platu starostov a primátorov a minimálna hranica platu primátora mesta nad 50-tisíc obyvateľov sa znížila na 2 454 eur. Ani pri tejto zmene legislatívy poslanci nevyužili svoju možnosť zvýšiť plat hlavy mesta až o 70% tejto sumy. Ešte v novembri 2011 ale došlo k zmene postoja poslancov, keď na návrh nezávislého poslanca Milana Smäda zvýšili jeho plat o 25%, na sumu 3 068 eur.

Podľa zákona je plat primátora prehodnocovaný každoročne, pričom by malo dochádzať k jeho valorizácii. Primátor Peter Gogola si navrhol zmrazenie svojho platu na vyššie spomenutej sume vlani v novembri, a urobil tak aj tento rok. Od prvého januára 2014 mal pri nezmenenom koeficiente poberať 3 210 eur, čo odmietol, a po schválení poslancami bude aj budúci rok brať hrubý plat vo výške 3 068 eur.

Od schváleného platu primátora sa odvíja aj plat viceprimátorky Kataríny Čižmárovej, ktorý je určený ako 60% platu prvého muža mesta.

Primátor sa nevyhol kritike

gogolaPri téme prehodnotenia platu primátora na utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa primátor nevyhol už niekoľkej kritike zo strany jeho oponentov v pléne.

„Za tri roky som doteraz nikdy nepočul, že by sa primátor, vrátane predloženia rozpočtu, postavil pred nás, buchol do stola a povedal toto je môj názor, takto to chcem robiť, toto je moje smerovanie,“ povedal Jakub Gajdošík z klubu Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS s tým, že vyzýva primátora, aby sa v poslednom roku stal „skutočným primátorom“.

„Do dnešného dňa som nevidel žiadnu iniciatívu okrem vítania, ďakovania, reprezentovania a drobných stretnutí a akcií, ktoré fungujú na princípe tešíme sa spoločne a sme hrdí, že sme tu. Je to veľmi málo. Po troch rokoch sme zatiaľ nevybudovali nič. Primátor Mika urobil námestie, Presperín druhé námestie, univerzitu a iné veci, aj zlé. Králik tiež porobil kopec vecí, Saktor opravil plaváreň. Dnes sme ale neurobili nič. My sa tu len hráme, hrabkáme. Aj na úrade si pomaly každý robí čo chce a teší sa z toho, že je tam a funguje to,“ povedal nezaradený poslanec Ján Chladný.

Primátor na výčitky na zasadnutí nereagoval. Ohradil sa len prednosta MsÚ Miroslav Rybár„Myslíte si, že ZŠ Moskovská sa vyliahla sama od seba? Rovnako rokujeme aj o možnosti pokračovať v eurofondoch na ďalších školách. V tomto roku sme zvýšili príjmy do mesta cez vymáhanie dlhov. Keď hovoríte, že Mika urobil námestie, neviem či ste sa prešli po zelenom asfalte, aj my sme tam niečo urobili,“ menoval na margo vystúpenia poslanca Chladného.