Quantcast

Primátor Banskej Bystrice na uplynulom Mestskom zastupiteľstve predstavil svoju víziu mesta, ktorá vychádza ešte z jeho predvolebného programu. Gogola vidí mesto ako centrum cestovného ruchu, kultúry a športu.

Možnosti rozvoja Banskej Bystrice vidí primátor vo využití jej polohy a prírodných a kultúrnych pamiatok v meste a blízkom okolí. Keďže dosiaľ sa Banská Bystrica ako turistická destinácia nepropagovala, bude práve toto prioritou najbližších období. Gogola si za cieľ postavil vznik mestskej komunikačnej agentúry, ktorá by bola napojená na mestský, štátny aj súkromný rozpočet. Táto by mala za cieľ vytvorenie značky mesta, vytvorenie jednotnej línie externej komunikácie, identifikáciu atrakcií, celkový informačný servis pre návštevníkov, spravovanie centrálnej web stránky, ale aj koordináciu aktivít medzi samosprávami a súkromným sektorom v oblasti cestovného ruchu v rámci regiónu. Prioritným cieľom však bude získanie investorov do oblasti cestovného ruchu a súvisiaceho priemyslu.

Rozvoju by podľa Gogolu jednoznačne napomohla pravidelná letecká linka na Letisku Sliač, ako aj dobudovanie základných dopravných systémov. Šíreniu mena Banskej Bystrice by ale mohli pomôcť aj pravidelné veľké podujatia nadväzujúce na samotnú značku mesta, prípadne rôzne atrakcie.Takým podujatím by mala byť aj Grilliada – súťaž banskobystrických reštaurácií v grilovaní, ktorú bude na jeseň tohto roku hodnotiť známy a oceňovaný šéfkuchár Jaroslav Žídek a víťazná reštaurácia sa bude môcť hrdiť titulom po celý rok.

V pléne Mestského zastupiteľstva sa primátorova vízia s veľkým nadšením nestrela, a to na oboch stranách politického spektra. “Mesto nemá z cestovného ruchu nič, všetky dane idú štátu, jediný a to malý príjem je z miestneho poplatku” povedal člen klubu SDKÚ-DS Ján Chladný s tým, že primátor ho svojou víziou nepresvedčil. Na tvrdenia primátorského kandidáta spred piatich rokov reagoval okrem primátora Gogolu aj jeho najbližší spolupracovník a prednosta MsÚ Miroslav Rybár. Poukázal na fakt, že v rozvoji cestovného ruchu treba vidieť najmä sekundárny efekt zo zamestnanosti a vďaka turistom zvýšenej spotreby. Ladislav Topoľský – predseda klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS uznal, že primátor ide v línii, pre ktorú ho verejnosť volila, ale na rozvoji cestovného ruchu, by budúcnosť mesta nestaval: “Chcem vás pochváliť. Mali ste v predvolebnom programe rozvoj cestovného ruchu. Je to férové a plníte si, čo ste sľúbili občanom. Otázka ale znie, aké sú priority? Bude ňou cestovný ruch, alebo bude ňou to, kde budú ľudia bývať, či tu bude investor, ktorý prinesie napríklad 2000 pracovných miest.” Primátor Gogola sa ale podľa vlastných slov netají ambíciou priniesť Banskej Bystrici skôr množstvo menších príležitostí, ktoré by mohli vzniknúť napríklad v službách cestovného ruchu, ako jednu veľkú.

Prezentácia, ktorou primátor Peter Gogola predstavil Mestskému zastupiteľstvu uplynulý utorok svoj projekt (pre posun kliknite do snímky, ak vám prezentáciu nezobrazuje, kliknite tu…):