Hosťami Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici budú počas prvého jarného mesiaca gitaroví velikáni.

Marcová audiovizuálna prehliadka filmových dokumentov, koncertných záznamov a tematických publikácií vzdá poctu hudobným velikánom a gitarovým virtuózom Davidovi Gilmourovi, Ericovi Claptonovi, Carlosovi Santanovi a Johnovi McLaughlinovi.

Streda 6. marec – 16:00 h

David Gilmour: Live at Pompeii
(2017, 114 min)

Štyridsaťpäť rokov od slávnej show Pink Floyd v Pompejách sa britský skladateľ, gitarista a spevák tejto legendárnej kapely David Gilmour vracia na miesto, aby v kulisách ruín najstaršieho amfiteátra na svete odohral dva ohromujúce koncerty. Zaznejú hity Gilmourovej sólovej kariéry, ale aj slávne skladby z vrcholného obdobia skupiny Pink Floyd. Atmosféru dotvára dokonalá audiovizuálna show plná laserových efektov a videoprojekcií.

https://www.youtube.com/watch?v=DnPQNOq8x2s&list=PLGPoxplJn7TbJNQqE9YNiEKXfnuZ5Vcbs

Streda 13. marec – 16:00 h

Eric Clapton: Slowhand at 70 – Live at the Royal Albert Hall
(2015, 125 min, blu-ray)

Koncert oslavujúci životné jubileum Erica Claptona, ako aj päťdesiat rokov jeho pôsobenia na hudobnej scéne. Jeden z najlepších bluesových gitaristov predstaví divákom svoj hudobný repertoár, vrátane slávnych skladieb Layla, I Shot the Sherriff, Tears in Heaven alebo Wonderful Tonight.

Streda 20. marec – 16:00 h

Santana & John McLaughlin: Live at Montreux
(2013, 135 min, blu-ray)

Jedinečné stretnutie dvoch gitarových mágov, mexického gitaristu Carlosa Santanu a anglického jazzového gitaristu Johna McLaughlina. Predstavenie najvyššej hudobnej virtuozity a duchovnosti je z festivalu v Montreux z roku 2011, kde prvýkrát spoločne koncertovali s programom Invitation to Illumination.