Futsalisti MIBA Banská Bystrica nastúpili v piatok 31. marca večer v Košiciach na prvý duel štvrťfinálovej série play-off extraligy. V zápase viedli trojgólovým rozdielom, ale nepokon prehrali. Tréner Martin Majling sa hnevá na rozhodcov.

Prvé minúty zápasu góly nepriniesli, no v úseku od 8. do 11. minúty sa s nimi roztrhlo vrece. Do vedenia išli hostia, keď vysunutý brankár Tomáš Mičuda hlavičkoval cez gólmana domácich Richarda Obermana, ktorý sa pošmykol a v súboji s Filipom Samsonom si usmernil loptu do vlastnej brány – 0:1. Krátko na to zdvojnásobil vedenie MIBY Filip Rafanides, ktorý sa presadil pred bránou súpera po dlhom nahodení od brankára Mičudu – 0:2.

Vzápätí zvýšil na 0:3 po priťuknutí od kapitána Petra Vajdu prudkou prízemnou strelou pomedzi Obermanove nohy Marián Hudek. Domáci dali následne svoj prvý gól, keď im vyšiel signál zo štandardky a loptu poslal zblízka od pravej tyče brány hostí do siete kapitán António Hernández – 1:3. Takmer okamžite prinavrátil Bystričanom 3-gólové vedenie Michal Čief, ktorý sa presadil sám pred bránou po rohovom kope z ľavej strany – 1:4.

Záver prvého polčasu patril Košičanom. V 17. minúte síce zahodil pokutový kop Maroš Sasák, ale na 2:4 znížil po prihrávke z pravej strany osamotený Peter Serbin. Ten v 20. minúte nepremenil ďalšiu penaltu domácich, keď ho vychytal Mičuda. V poslednej minúte prvého polčasu sa však hráči Košíc predsa len radovali z kontaktného gólu, keď po prihrávke z ľavej strany vletel do lopty na zadnej tyči Richard Matis – 3:4.

V druhej 20-minútovke sa Košičanom podarilo otočiť priebežný stav. V 29. minúte vyrovnal na 4:4 Miroslav Ivan, ktorý zachytil rozohrávku hostí pri hre s vysunutým brankárom a poslal loptu z vlastnej polovice do opustenej brány. V 32. minúte poslal domácich svojím druhým gólom do vedenia 5:4 Hernández, keď doklepol loptu do brány po Serbinovej prihrávke sprava.

Od 35. minúty chýbal Bystričanom Rafanides, ktorý bol po druhej žltej karte vylúčený. MIBE sa ale podarilo vyrovnať na 5:5, keď v 38. minúte vypálil presne z osi ihriska po palubovke Hudek. Dramatický duel však do predĺženia nešiel. V poslednej minúte nastrelil Serbin loptu pred bránu, kde ju doklepol do siete Marek Kuruc. Druhý zápas štvrťfinálovej série sa odohrá vo štvrtok 6. apríla o 20.00 h v ŠH Dukla na Štiavničkách. Séria sa hrá na dva víťazné zápasy.

Martin Majling, tréner MIBA Banská Bystrica pre BBonline.sk: „Frustrácia – to je dokonalé slovo, ktoré vystihuje moje pocity. Pri hodnotení tohto zápasu urobím výnimku a prvýkrát v mojej kariére nebudem hodnotiť výkon chalanov a tímu, ale iné aspekty zápasu. Verdikty pánov na ihrisku totiž opätovne ukázali, ako diametrálne odlišne pristupujú k posudzovaniu situácii. A nebudem hodnotiť okamžité rozhodnutia v stotine sekundy, lebo tie im všetci ospravedlňujeme, že každý robí chyby a aj oni sú len ľudia. Pokiaľ však urobia rozhodnutia v pokoji, tak toto si povedať nemôžem.

My dostaneme žltú kartu pre najlepšieho hráča, ktorý bol neskôr aj vylúčený za nesúhlas s verdiktom rozhodcu a minimálne polovica súperových hráčov agresívnejšie protestuje a nie sú za to potrestaní? Hráč, ktorý neprešiel konfrontáciou pred začiatkom stretnutia a príde do haly cez polčas a potom nastúpi a nič sa nedeje? Zmena verdiktu hodinu po zápase a odobratie gólu v zápase s Lučencom.

Toto všetko sú chyby, ktoré nemajú nič spoločné so skratovým konaním, rozhodnutím v momente. Sú to zásadné a kardinálne chyby, ktoré sú nielen tolerované, ale dokonca ospravedlňované vedením zväzu a najvyššími orgánmi vo futsale. Pohár mojej trpezlivosti a ohľaduplnosti voči rozhodcom a vedeniu zväzu teda pretiekol a najhoršie na tom je, že ste vo všetkom bezmocní, pravdy sa nedomôžete. Je mi to naozaj ľúto najmä kvôli chalanom, ktorí včera podali bojovný a tímový výkon a kvôli ľudom, ktorí futsalu obetujú svoj čas i peniaze. Preto naozaj len jedno slovo z celého futsalového vedenia na Slovensku – frustrácia.“

Niké Futsal Extraliga – štvrťfinále play-off – 1. zápas – piatok 31.03.2023, 20.00 h – Košice

Podpor Pohyb Košice – MIBA Banská Bystrica 6:5 (3:4)

Góly: 10. a 32. Hernández, 17. Serbin, 20. Matis, 29. Ivan, 40. Mar. Kuruc – 8. Oberman (vla.), 9. Rafanides, 10. a 38. Hudek, 11. Čief. ŽK: 13. Hernández, 34. Mar. Kuruc, 35. Bačo (tréner) – 12. Rafanides, 16. Mičuda. ČK: 35. Rafanides (po druhej ŽK). Rozhodovali: Bublávek – Belavý, Antalík. Diváci: 180. Stav série: 1:0 (na 2 víťazné zápasy).

Zostava Podpor Pohyb Košice: Oberman (Mat. Kuruc) – Mar. Kuruc, Korček, Matis, Ivan, Gluchman, Hernández (C), Sasák, Serbin, Kis, Ftorek. Tréner: R. Bačo.

Zostava MIBA Banská Bystrica: Mičuda (Pecho) – Kršák, Solárik, Hudek, Vajda (C), Malík, Rafanides, Čief, Samson. Tréner: M. Majling.