Po kolapse FK Dukla, ktorá neprihlásila svoje tímy do príslušných ligových súťaží, spojili predstavitelia mesta Banská Bystrica a treťoligového klubu TJ ŠK Kremnička sily a zabezpečili pokračovanie dlhoročnej tradície červeno-bielych vojakov.

Vízie nového MFK Dukla Banská Bystrica sú však ďalekosiahlejšie a rátajú aj so spoluprácou s FK ŽP Podbrezová, ktorej výsledkom by mala byť postupná fúzia a vznik špičkového futbalového tímu, zastrešujúceho celý región.

Na utorňajšej tlačovej konferencii to oznámili primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, prednosta Mestského úradu Banská Bystrica Martin Adamec, viceprezident ŽP Šport Podbrezová Vratislav Greško a poslanec MsZ v Banskej Bystrici Milan Smädo či riaditeľ ZAaRES mesta Ivan Šabo.

Už bez Kováčika

Všetky tieto plány sa budú realizovať už bez akéhokoľvek vplyvu predchádzajúceho majiteľa Dukly Jána Kováčika. Podľa primátora Banskej Bystrice Jána Noska sa s prezidentom SFZ rozišli korektne. „Prisľúbil pomôcť, v čom bude môcť, vo futbale sa však už angažovať nemieni,“ vysvetlil Nosko.

Majiteľ doterajšieho treťoligistu TJ ŠK Kremnička Milan Smädo nazval situáciu, aká nastala v FK Dukla Banská Bystrica, zlým snom pre všetkých priaznivcov futbalu pod Urpínom. Práve on mal zásadný podiel na záchrane mládežníckych tímov a teda aj na pokračovaní tradície FK Dukla.

„Hľadali sme cesty, ako ďalej. Musel som položiť klub, ktorý som aj s kamarátmi budoval štyridsať rokov, za čo sa všetkým našim fanúšikom chcem ospravedlniť. Bol to súboj srdca a rozumu. Rozhodol rozum a získali sme licenciu na mládežnícke tímy FK Dukla. Následne sme zmenili názov Kremničky na MFK Dukla Banská Bystrica. Seniori budú hrať tretiu ligu. Spočiatku to nebude nič svetoborné, ale bude to slušné a hlavne bez dlhov,“ priblížil Smädo.

Prednosta MsÚ Martin Adamec deklaroval záujem mesta na podpore projektu MFK Dukla Banská Bystrica. „Nejdeme do toho s tým, že stále budeme niečo plátať, bez akejkoľvek vízie do budúcnosti. Chceme pracovať tak, aby popri kvalitnej mládeži tu pôsobil aj seniorský tím, v ktorom mladí budú mať motiváciu ostávať. Cieľom je spájať široký región a vytvoriť jeden silný klub na najvyššej úrovni. Túto víziu budeme podporovať v rámci svojich schopností a možností,“ zdôraznil Adamec.

Zároveň pripomenul, že mestské zastupiteľstvo schválilo 400-tisíc eur na rekonštrukciu futbalového štadióna v Radvani, ktorý by mal v budúcnosti slúžiť ako akési mládežnícke centrum. Tento projekt by mal podporiť aj Slovenský futbalový zväz sumou 500-tisíc eur.

Predstavitelia mesta Banská Bystrica zároveň rokujú so zástupcami prvoligového klubu ŽP Podbrezová o budúcej fúzii oboch klubov. „V Podbrezovej sme ukázali, že aj v malom sa dá dokázať veľa. Chceme vstúpiť do tohto projektu. Fúzia bude prebiehať postupne, nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať,“ ozrejmil situáciu Vratislav Greško, viceprezident podbrezovského klubu.

V Kremničke sa už začalo pripravovať A mužstvo zložené z hráčov tak Kremničky, ako aj bývalého FK Dukla

Dovtedy však bude musieť ukázať životaschopnosť MFK Dukla Banská Bystrica, a to v amatérskych podmienkach v rámci tretej najvyššej súťaže. Seniorský tím by mal svoje zápasy hrávať na štadióne v Kremničke, a to až do skončenia rekonštrukcie Národného atletického štadióna na Štiavničkách. Mládežnícke tímy budú pôsobiť na ďalších dostupných ihriskách v Banskej Bystrici, a to v Radvani i Rakytovciach. Predstavitelia mesta zatiaľ vytipujú ďalšie plochy, ktoré plánujú odkúpiť, alebo prenajať od ich súčasných majiteľov.

„Chceme mať vlastný štadión a trénovať na vlastných plochách. Potrebujeme viac centier podobných tomu, aké bude stáť po rekonštrukcii v Radvani,“ objasnil Adamec. Zároveň pripomenul podstatnú informáciu, že na MFK Banská Bystrica prešlo právo niekdajších mládežníckych tímov FK Dukla Banská Bystrica hrať vo svojich súťažiach, nie však licencia seniorského tímu, ani jeho finančné pozdĺžnosti a záväzky. Tie ostali na krku „kováčikovej“ akciovej spoločnosti.

Káder sa formuje, cieľom bude hrať v prvej päťke

V tieni organizačných zmien sa odohráva formovanie kádra na novú sezónu našej tretej najvyššej súťaže. Jadro seniorského tímu MFK Dukla Banská Bystrica by mali tvoriť hráči niekdajšej TJ ŠK Kremnička a FK Dukla Banská Bystrica.

„Postupne boli oslovovaní všetci hráči z minulosezónneho tímu FK Dukla s ponukou pokračovať v našom klube. Káder by sa mal vyprofilovať po nadchádzajúcom turnaji v Priechode. Počítame s osemnástimi hráčmi do poľa a dvoma brankármi. Z tímu minuloročného druholigistu by na turnaji mali predstaviť Ján Ďurčo, Matej Starší, Patrik Kľačan či Miroslav Neušel. Veľmi sme si priali aj zotrvanie Sašu Saviča, ktorý by nám veľmi pomohol. Momentálne je na skúške v Rakúsku, ale máme od neho prísľub, že ak by mu to tam nevyšlo, určite sa vráti ku nám,“ vysvetlil Milan Smädo.

Pre prípad fúzie tri podmienky

S ohlásením fúzie sa u priaznivcov banskobystrického futbalu určite objavili obavy, ako to bude po prípadnom zlúčení klubov MFK Dukla a ŽP Podbrezová vyzerať a či červeno-bieli nebudú hrať druhé husle v porovnaní so v súčasnosti vyššie postavenými Horehroncami.  „Hlavný tím by mal v prípade fúzie hrávať svoje zápasy v Banskej Bystrici, to je aj vízia majiteľa ŽP Podbrezová Vladimíra Sotáka,“ ozrejmil Milan Smädo, ktorého doplnil Ivan Šabo. „Na úvod rokovaní sme mali tri podmienky. Prvou bolo, že klub, ktorý vznikne z fúzie, bude mať v názve Dukla Banská Bystrica, druhou boli tradičné červeno-biele farby a treťou, že klub bude pôsobiť na území nášho mesta. So všetkými podmienkami vyjadrili zástupcovia Podbrezovej predbežný súhlas.“